ŹRÓDŁO NOWEJ ENERGII

Unbundling, czyli rozdzielenie funkcji to narzędzie, które wprowadzono w celu zwiększenia konkurencyjności na rynku energetycznym i uwolnienia go. W Polsce faktycznie od 2009 r., unbundling oznacza, że Twój sprzedawca energii elektrycznej nie może być jednocześnie operatorem systemu dystrybucyjnego, a spółka wytwarzająca energię nie może jej sprzedawać bezpośrednio klientom.

Stąd też namnożenie spółek na rynku energetycznym: mamy przecież Polską Grupę Energetyczną i PGE Dystrybucja S.A., Tauron Polska Energia S.A. i Tauron Dystrybucja S.A. Rozdzielone spółki prowadzą odrębną działalność, choć często wywodzą się z jednej spółki matki i de facto są połączone gęstą siecią powiązań – np. właścicielem 100 % udziałów spółki Energa Operator SA jest Energa SA – sprzedawca energii elektrycznej. Mimo to plusów dla konsumentów jest wiele: nie ma konieczności korzystania z usług jednej grupy energetycznej – co prawda na wybór OSD nie mamy wpływu – korzystamy z usług tego, na którego terenie mieszkamy, ale możemy dobrać sobie dowolnego sprzedawcę, a współpraca pomiędzy OSD i sprzedawcą nie będzie spędzać Ci snu z powiek. Nawet nie zauważysz, kiedy energia trafi do gniazdka w Twoim domu.
Ta intercyza sprawia też, że choć płacisz jeden rachunek, to pieniądze trafiają ostatecznie na rozdzielne konta. Część za sprzedaną energię do sprzedawcy, część za dystrybucję do operatora systemu dystrybucyjnego. Wygląda na to, że z punktu widzenia konsumentów ta „rozdzielność” sprawdza się doskonale. Od nas też zależy, czy wybierzemy spółki „w separacji”, czyli teoretycznie rozdzielone, ale nadal głęboko połączone, jak np. spółki z tej samej grupy, czy takie, które nie mają połączonego kapitału. A podmiotów na rynku coraz więcej, więc my, konsumenci dzięki unbundlingowi zyskujemy faktyczną wolność wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Ralph Lauren Polo napisał(a):

    I just added this feed to my bookmarks. I enjoy reading your posts. Thank you!
    Ralph Lauren Polo

  • Nikol napisał(a):

    102bdonaDziewczyny a jak to jest z tymi stanami znlypaami przy spiralce?(czytalam ze przy miedzianej to czeste),bo niepokoi mnie nieprzyjemny zapach intymny,a nigdy wczesniej czegos takiego nie mialam czy to moze byc wlasnie stan zapalny? moze faktycznie powinnam zrezygnowac?!