ŹRÓDŁO NOWEJ ENERGII

Dobry czas dla kreatywnych

To, że z większości gniazdek da się czerpać prąd, to wiesz. Na pewno kojarzysz parę firm, które energię sprzedają, wiesz, że gaz to od Rosjan, atom we Francji, a w Niemczech „Energiewende”. Ale skąd czerpać wiedzę o energii i być na bieżąco? Z jednej strony trzeba mieć jakieś podstawy, z drugiej śledzić, co dzieje się na świecie, bo energetyka to superdynamiczna dziedzina. Praktycznie codziennie dzieje się coś fascynującego, a w dalszej perspektywie wszystkie zmiany mają na nas bezpośredni wpływ, mimo tego, że prąd to dla nas niewidzialne zjawisko. Pamiętamy o nim, gdy go zabraknie.

 
Podzielę się z Tobą listą źródeł, które mnie dały sporo wiedzy na temat energetyki, środowiska i innowacji. Dla tłumaczy to też świetna lista, którą można dostosować do swoich potrzeb – w czymkolwiek się nie specjalizujesz, tak czy siak oprócz praktyki potrzebujesz też kompilacji źródeł wiedzy i informacji.
 
1. Portal wnp.pl
 
Na tej stronie znajdziesz najbardziej aktualne informacje i analizy dot. przemysłu, gospodarki i energetyki. To wiarygodne źródło informacji, naprawdę wiele się stąd dowiesz. Polecam, bo wchodząc na tę stronę nie musisz filtrować newsów aż tak, jak choćby na popularnych portalach należących do stacji telewizyjnych, nie mówiąc już o Onecie. To strona dla ludzi, którzy cenią swój czas.
Choćby dziś, wnp.pl pisze o: rozpoczęciu budowy nowego bloku 450 MW w Turowie, kolejnym rekordzie na Towarowej Giełdzie Energii na rynku gazu, czy spadku zużycia energii elektrycznej w porównaniu do roku ubiegłego. Nawet jeżeli bliższe Ci są inne gałęzie przemysłu czy gospodarka, warto tu zajrzeć.
 
2. Kursy online
 
Kiedyś dostęp do wiedzy był ograniczony, teraz możemy uczyć się przez całe życie, wszędzie, nawet nie ruszając się z domu. Kursy uniwersyteckie online to dla mnie dar z nieba. Włączam komputer, parę kliknięć i biorę udział w kursie na Dartmouth. Albo gdziekolwiek indziej, do wyboru, do koloru. Istnieją różne platformy, np. Lynda (niedawno wykupiona przez LinkedIn), edX, coursera. „Introduction to environmental science” – czyli wstęp do nauki o środowisku na platformie edX to tylko jeden przykład oceanu możliwości.
 
Ten kurs mogę polecić Wam z czystym sumieniem. Mnóstwo się na nim dowiedziałam, poznałam wiele cennych źródeł i w praktyce przećwiczyłam niektóre aspekty omawiane w kursie.
Plus: za sam kurs nic nie trzeba płacić. Jeśli więc jesteś głodna wiedzy, proszę bardzo, wszystko za friko. Jedyna opłata dotyczy tych, którym zależy na certyfikacie ukończenia kursu. Np. do powieszenia sobie z dumą na ścianie.
 
3. Strony sprzedawców energii
 
W każdej spółce energetycznej są specjalne działy, które całymi dniami zajmują się kreowaniem dobrego wizerunku firmy i tworzeniem materiałów na stronę internetową. Jeżeli przesiejesz artykuły ze strony sprzedawcy przez gęste sito autoreklamy, możesz wiele dowiedzieć się o tym, co dzieje się na rynku i co nas czeka.
Warto też zaglądać na strony zagranicznych sprzedawców, np. brytyjskiego npower.com.
 
4. Urząd Regulacji Energetyki
 
Na stronie http://www.ure.gov.pl/ dowiesz się o tym, czym zajmuje się opłacany z Twoich ciężko zarobionych pieniędzy regulator. URE nadzoruje firmy energetyczne, pełni też funkcję informacyjną dla konsumentów. To tu przeczytasz artykuły o technologiach czy rynkach i uzyskasz dostęp do aktów prawnych, które regulują rynki energii w Polsce.
 
Chcesz poznać pozostałe źródła najlepszej wiedzy w tej dziedzinie? Zapisz się na bezpłatny newsletter, a podeślę Ci specjalnie skompilowaną listę w formacie PDF.
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Pola napisał(a):

  bardzo praktyczny post! tego potrzebowałam!

 • Magdalena napisał(a):

  Super wpis! Jest szansa na podobny, ale dot. innych dziedzin, np. prawa? 🙂

 • minecraft games napisał(a):

  No matter if some one searches for his vital
  thing, thus he/she wishes to be available that in detail, therefore that thing is maintained
  over here.