ŹRÓDŁO NOWEJ ENERGII

Dobry czas dla kreatywnych

Trudno chyba obecnie o temat bardziej aktualny, a przy tym bardziej kontrowersyjny niż zmiany klimatyczne. Jedni biją na alarm i apelują o zdecydowany przewrót w podejściu do ochrony środowiska, inni natomiast traktują rzecz sceptycznie i kwestionują jakiekolwiek zagrożenia. Kto ma rację? Na pewno zgodzicie się ze mną, że rozstrzygnięcie tego sporu nie jest niestety proste.

Niełatwo bowiem znaleźć wiarygodne informacje na temat ocieplenia klimatu, zwłaszcza jeśli samemu nie dysponuje się wiedzą naukową. Przekonałam się o tym, przeglądając zarówno polską, jak i zagraniczną prasę specjalistyczną na ten temat. Stawiane przez ekspertów tezy często wzajemnie się wykluczają, a przy tym trudno stwierdzić, którymi wynikami badań tak naprawdę należy się kierować. Zarówno zwolennikom, jak i przeciwnikom teorii globalnego ocieplenia zarzuca się również, że dbają nie o dobro planety, ale o własne interesy. Jak zatem szary Kowalski może się dowiedzieć, o co tak naprawdę chodzi z globalnym ociepleniem?
 
Po pierwsze wykaż zainteresowanie. Dla chcącego nic trudnego – jeśli naprawdę chcemy dociec, czy informacje, z którymi się spotykamy, są prawdziwe, to jest to już pierwszy krok do sukcesu. Po drugie warto korzystać ze zróżnicowanych źródeł – zarówno pisanych, jak i internetowych, polskich i zagranicznych. Na pewno da nam to szerszy ogląd sprawy. Nie trzeba przy tym koniecznie zaglądać do pozycji naukowych, zarezerwowanych dla ekspertów w dziedzinie klimatu. Bez trudu znajdziemy wiele artykułów opartych o wiarygodne źródła, które napisane są językiem zrozumiałym dla każdego z nas. No i po trzecie – podchodźmy do wszelkich informacji w sposób krytyczny. Używajmy zdrowego rozsądku, dyskutujmy ze znajomymi, wyciągajmy wnioski.
 
Ponieważ sama miałam wiele wątpliwości co do kwestii ocieplania się klimatu, postanowiłam zastosować się do powyższych wskazówek i poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. W ramach mojego „researchu” udało mi się zweryfikować kilka mitów, które dotychczas uważałam za prawdziwe.
Ciekawa jestem, czy Wy także uważacie, że…
 
KLIMAT WIELOKROTNIE ZMIENIAŁ SIĘ JUŻ W PRZESZŁOŚCI, DLATEGO ZMIANY, Z KTÓRYMI MAMY DO CZYNIENIA DZISIAJ, SĄ CAŁKOWICIE NATURALNE.
 
Prawdą jest, że także w okresie, kiedy na świecie nie było jeszcze ludzi, klimat wiele razy radykalnie się zmieniał, ALE…
 
…świadczy to tylko o tym, jak bardzo wrażliwy jest na wahania dwutlenku węgla w atmosferze.
O cykliczności klimatu słyszeliśmy już w szkole podstawowej przy okazji lekcji o epokach lodowcowych. Błędne jest jednak założenie, że klimat jest zmienny z natury. Zmiany klimatyczne są skutkiem zmian bilansu energetycznego Ziemi, a te z kolei powodowane są zawsze czynnikami zewnętrznymi, np. wzrostem ilości gazów cieplarnianych w atmosferze.
 
Link do artykułu
 
Tu pojawia się pytanie o przyczynę pojawiania się tych czynników – czy aby na pewno jest nią obecnie działalność ludzka? Stąd kolejny mit:
 
TO NIE CZŁOWIEK JEST ODPOWIEDZIALNY ZA OCIEPLANIE SIĘ KLIMATU. NAJWIĘCEJ DWUTLENKU WĘGLA EMITUJE SIĘ W WYNIKU NATURALNYCH PROCESÓW.
 
To prawda, że emisje dwutlenku węgla wynikające z działalności człowieka są o wiele niższe od tych, które zachodzą w sposób naturalny, ALE…
 
…należy wziąć pod uwagę fakt, że naturalnie produkowany dwutlenek węgla jest również naturalnie pochłaniany w ramach tzw. globalnego obiegu węgla. Dzięki temu przed okresem rewolucji przemysłowej poziom CO2 w atmosferze utrzymywał się na stałym poziomie. Lądy i oceany nie są jednak w stanie pochłonąć nadwyżki dwutlenku węgla, do której obecnie przyczynia się człowiek. Jedynie 40% CO2 produkowanego przez człowieka jest pochłaniane, natomiast reszta pozostaje w atmosferze. Stąd atmosferyczna zawartość dwutlenku węgla jest dziś najwyższa od 10-20 mld. lat.
 
Link do artykułu
 
Skąd wiadomo, że to właśnie działalność człowieka przyczynia się do powstawania nadwyżek?
 
Okazuje się, że badacze potrafią wskazać różnicę pomiędzy węglem naturalnym, a tym pochodzącym ze spalania paliw kopalnych. Po pierwsze kierują się obserwacją, że w atmosferze rośnie zawartość izotopu węgla 12C. Świadczy to o tym, że źródłem dodatkowego CO2 są paliwa kopalne, które zawierają więcej izotopu węgla 12C w stosunku do 13C niż materia nieożywiona. Po drugie rośnie kwasowość oceanów, które pochłaniają nadwyżki dwutlenku węgla. Zjawisko to nie miałoby miejsca, gdyby CO2 emitowały jedynie oceany. Po trzecie spada zawartość tlenu w atmosferze, ponieważ tlen łączy się z węglem w procesie spalania paliw kopalnych
 
Link do artykułu
Link do artykułu
 
DZIAŁANIA NA RZECZ ZMNIEJSZANIA EMISJI GAZÓW CIEPLARNIANYCH SZKODZĄ GOSPODARCE.
 
Znamy te obawy z naszego podwórka – dotyczą przede wszystkim przemysłu węglowego.
 
Prawdą jest, że wiele działań mających na celu redukcję emisji przechodzi jeszcze fazę próbną, ALE…
 
…wielu specjalistów jest zdania, że przyczynią się one w przyszłości do gospodarczego wzrostu. Paul Krugman w artykule pt. „Emissions and errors” w New York Times pisze o tym, że działania takie jak np. opłaty za uprawnienia do emisji dwutlenku węgla przynoszą dla gospodarki zdecydowane korzyści. Dzięki rozwojowi odnawialnych źródeł energii ceny energii z takich źródeł, zwłaszcza energii słonecznej, spadły od roku 2010 o połowę. Poza tym redukowanie emisji dwutlenku węgla niesie ze sobą pozytywne skutki także dla zdrowia publicznego. Okazuje się zatem, że walka ze zmianami klimatycznymi opłaca się, mimo że wciąż brak międzynarodowej zgody co do tego, jak tak naprawdę powinna wyglądać.
 
STANOWISKO NAUKI NA TEMAT GLOBALNEGO OCIEPLENIA ORAZ WPŁYWU, JAKI MA NA NIE CZŁOWIEK, WCIĄŻ NIE JEST SPÓJNE.
 
To prawda, że w nauce o klimacie jest wciąż wiele niewiadomych oraz hipotez, których nie można z całą pewnością wykluczyć, ALE…
 
…taka jest właśnie natura nauki. Poza tym fakt, że nie ma pewności co do niektórych aspektów zmian klimatycznych, nie oznacza, że nie możemy być przekonani o słuszności innych.
 
Pewni możemy być na przykład tego, że człowiek przyczynia się do zwiększania zawartości dwutlenku węgla w atmosferze (LINK DO ARTYKUŁU). Przekonanych jest o tym 97% klimatologów regularnie publikujących artykuły o klimacie (LINK DO ARTYKUŁU). Badacze są również w stanie określić ilość ciepła, która kumuluje się w wyniku działania gazów cieplarnianych (LINK DO ARTYKUŁU), a zatem pewni możemy być również faktu, że globalne ocieplenie ma miejsce oraz że powodowane jest wzrostem zawartości m. in. dwutlenku węgla w atmosferze.
 
Na koniec zachęcam raz jeszcze do zainteresowania się zmianami klimatycznymi. To kwestia, która dotyczy nas wszystkich, dobrze jest zatem dysponować podstawową wiedzą na jej temat, by móc wyciągać własne wnioski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Ralph Lauren napisał(a):

    Good post, adding it to my blog now, thanks. >
    Ralph Lauren