ŹRÓDŁO NOWEJ ENERGII

Podsumuj pierwsze 8 miesięcy roku

04-09-2015

Diana Jankowiak

biznes

1

NIMBY - not in my backyard

Minęło osiem miesięcy roku. Co do tej pory osiągnęłaś? Czy Twoje cele są nadal aktualne? Co jeszcze zrobisz przez następne 4 miesiące?

 
Początek września to dobry moment, żeby na chwilę się zatrzymać i popracować nad własnym biznesem. Minęły wakacje, wszyscy wracają do pracy, z rozrzewnieniem wspominając upalne dni i labę. Ale w biznesie nie ma oddechu, nawet jeśli prowadzisz mikrofirmę, a nie korporację.
 
Nie zrozum mnie źle – to, że nie ma oddechu, nie znaczy, że nie masz odpoczywać. Warto jednak, żebyś na chwilę się zatrzymała i poświęciła 2-3 godziny na analizę, w którym kierunku idziesz.
Jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz, nigdy
 
Żeby skutecznie podsumować to, co do tej pory zrobiłaś i móc skutecznie wykorzystać czas do końca grudnia, weź kartkę papieru i przeanalizuj swój biznes i pracę pod różnymi kątami. Ułatwię Ci to – przygotowałam gotowy arkusz, który możesz wykorzystać. Ściągniesz go, klikając w link na końcu artykułu.
 
Najważniejszym punktem na całej liście są cele – te, które wyznaczyłaś sobie na rok 2015 i te, które wyznaczasz do końca roku. Najpierw przypomnij sobie swoje cele i zastanów się, na jakim etapie ich realizacji jesteś. Czy są nadal aktualne?
 
Często w trakcie roku cele ewoluują albo zupełnie się zmieniają. Nie żyjemy w próżni, weź pod uwagę zmiany na rynku, czy zmiany w Twoim życiu prywatnym. Nieosiąganie celów działa bardzo demotywująco – za chwilę pomyślisz „Po co w ogóle wyznaczać cele. Szkoda czasu, skoro i tak ich nie osiągam”.
Dlatego koniec wakacji to dobry moment, żeby je zrewidować i wprowadzić poprawki.
 
Jeżeli do osiągnięcia celu jeszcze daleko, zastanów się – być może jest nierealny i nieosiągalny? A może wystarczy zmienić coś w działaniu i się uda?
 
Do listy możesz dopisać też szkolenia. To temat, który jest zawsze aktualny. Nowy sezon szkoleniowy zaczyna się właśnie we wrześniu i często pojawiają się ciekawe propozycje w instytucjach szkoleniowych i stowarzyszeniach zawodowych.
 
Ostatni punkt, który uważam za istotny to ocena, czy wystarczająco odpoczywasz. Może czasem warto dać sobie w kość i zwiększyć obroty, ale nie da się tak pracować non stop. Za łatwo doprowadzić się do wypalenia, a potem przez rok czy dłużej zbierać się z podłogi. Dlatego po prostu na koniec (albo może na początku?) zastanów się, czy masz w tych wszystkich planach czas na fajny, aktywny wypoczynek, ale też na odrobinę nudy. Jeśli nie, to znaczy, że z Twoim planem jest coś poważnie nie tak.
 
 
 
Pobierz arkusz i zaplanuj, co jeszcze osiągniesz w tym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Jola napisał(a):

    Przeczytanie tego tekstu pomogło mi się pozbierać. Dobrze tak usiąść nad arkuszem i zastanowić się nad sobą i Firmą, przemyśleć cele, zweryfikować je, postawić nowe, uaktualnione, urealnione. Stwierdzam, że brakuje mi szkoleń biznesowych. To jeden z wytyczonych celów. Dziękuję i pozdrawiam.