ŹRÓDŁO NOWEJ ENERGII

Dobry czas dla kreatywnych

Zastanawiałaś się kiedyś, ilu ludzi żyje na Ziemi, jaka ich część mieszka w krajach rozwijających się i jakie to ma przełożenie na zużycie energii? To tematy, które wiążą się ze sobą na wielu poziomach. Energetyka to dziedzina nauki i branża przemysłu, która wywodzi się z potrzeb ludzi i na nie jest nastawiona.

Jednocześnie ściśle wiąże się ze środowiskiem naturalnym, bo to z niego pochodzą źródła energii, zarówno te odnawialne, jak i nieodnawialne, a także z gospodarką i finansami. Jak widzimy od dłuższego czasu, ceny energii ściśle wiążą się z cenami ropy naftowej i gazu, a te z kolei wynikają z sytuacji politycznej i rosnącej konkurencji dla krajów OPEC.
 
Ale wróćmy do ludzkości. Jest nas coraz więcej i mamy coraz większe potrzeby. Energia jest nam niezbędna do życia. Jednak często obstajemy przy mitach na temat ludzkości, takich jak to, że największe zużycie energii jest w krajach rozwijających się, bo tam mieszka tak wielu ludzi. Dzisiaj przygotowałam dla Was dawkę faktów na temat ludzkości i środowiska. Gotowi?
 
Fakt # 1
 
Co pięć dni na świecie rodzi się 5 milionów ludzi. Jeżeli odejmiemy od tego liczbę zgonów, okaże się, że co pięć dni ludzka populacja zwiększa się o 1 milion.
 
Fakt #2
 
Na Ziemi żyje 7,2 mld ludzi, z czego 6 miliardów w krajach rozwijających się, a 1,2 mld w krajach rozwiniętych. Te pierwsze są znacznie bardziej liczebne, ale w krajach rozwiniętych zużywa się więcej energii i zasobów, przez co państwa te w większym stopniu przyczyniają się do niszczenia środowiska naturalnego.
 
Fakt #3
Aby wielkość populacji w danym kraju rozwiniętym pozostała na stałym poziomie, pary muszą mieć średnio 2,1 dziecka. Dlaczego więcej niż 2? Zakładamy, że nie wszystkie dzieci dożyją dorosłości. W krajach rozwijających się, gdzie wskaźnik umieralności dzieci jest wyższy, by populacja się nie zmniejszała, na parę musi przypadać więcej niż 2,1 dziecka.
 
Fakt #4
Ile czasu trzeba, by populacja zwiększyła się dwukrotnie? W obliczeniach w tym przypadku obowiązuje tzw. „zasada 70”. Przy założeniu, że dana populacja rośnie w pewnym stałym tempie, dzielimy 70 przez roczny wskaźnik wzrostu populacji i otrzymujemy liczbę lat, po upłynięciu których populacja podwoi swą liczebność. Na przykład: jeżeli dana populacja rośnie w tempie 2 proc., to 70/2=35 – potrzeba 35 lat, by liczba osób w danej populacji zwiększyła się dwukrotnie.
 
Fakt #5
Pod względem demografii Stany Zjednoczone są w lepszej sytuacji niż Europa. Obecnie struktura wieku w USA ma kształt kolumny, co oznacza, że liczba ludzi w wieku rozrodczym mniej więcej równa się liczbie dzieci i osób starszych. Stany Zjednoczone są więc w momencie stabilizacji. Z kolei państwa Europy mają się dużo gorzej – ich struktura wieku przypomina odwróconą piramidę, co oznacza, że nie rodzi się dość dzieci, by utrzymać wielkość populacji.
 
Fakt #6
Skąd wiemy, jak wielki wpływ na środowisko ma dana populacja? Bierzemy pod uwagę trzy czynniki: rozmiar populacji, zamożność oraz technologię. Im większa populacja, tym większe zużycie zasobów – zasada jest prosta, dwoje ludzi zawsze zużywa więcej zasobów niż jedna osoba. Zamożność wpływa na środowisko w następujący sposób – im zamożniejsi mieszkańcy, tym większe ich potrzeby materialne, np. zamożna rodzina w Stanach Zjednoczonych będzie miała dwa samochody, wielki dom, basen, a tym samym znacznie większe zużycie energii, surowców naturalnych, wody. Technologia ma dwa oblicza: z jednej strony jej tworzenie degraduje środowisko naturalne, z drugiej może również zapobiegać zanieczyszczeniom – dobry przykład do samochody elektryczne czy hybrydowe, które znacznie wydajniej niż pojazdy spalinowe zużywają energię potrzebną do ich napędu.
 
Fakt #7
Kraje rozwinięte stanowią jedynie 1/5 populacji całego globu, czyli mniejszość, a jednak śmiało można stwierdzić, że mają ogromny wpływ na przyszłość naszej planety.
 
Fakty, które przedstawiłam Wam w artykule, poznałam biorąc udział w kursie „Introduction to Environmental Science” prowadzonym przez Dartmouth College. Internetowe kursy uniwersyteckie to świetna szansa na skorzystanie z dobrodziejstw nowoczesności i poszerzenie wiedzy i horyzontów. Ale o tym w osobnym artykule, już niedługo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Ralph Lauren Outlet napisał(a):

  Its very good as your other content : D, appreciate it for posting .
  Ralph Lauren Outlet

 • Mahen napisał(a):

  aby nauka mogła się rozwijać ..musi być prtszzreeń nieodkryta ..więc nie wszystko da się wytłumaczyć, po prostu ludzie . nie są w stanie wytłumaczyć pewnych zjawisk zresztą nauka się zmienia ..to co było niepodważalną prawdą 10 lat temu dziś może być mitem

 • Burberry Scarf napisał(a):

  Jeden Tag stellt man sich die Frage Was Koche Ich Heute?! Zerbrechen Sie sich nicht den Kopf, besuchen Sie uns am besten direkt auf unserer Webseite uns lassen Sie sich inspirieren
  Burberry Scarf