ŹRÓDŁO NOWEJ ENERGII

Dobry czas dla kreatywnych

Przy rutynowej wizycie w salonie Plusa z nudów zaczęłam czytać ulotki wystawione w zasięgu moich rąk. Patrzę, a tu bardzo zgrabna ulotka na temat nowych produktów energetycznych Plusa. To nowy trend – od jakiegoś czasu telekomy podejmują próby przejęcia kawałka energetycznego tortu w Polsce. Czy im się to uda?

 
Obserwując poczynania Plusa można dostrzec, jak dynamicznie poszerza zakres działalności. Kiedyś było prościej, firmy wybierały specjalizacje i kurczowo się ich trzymały, a teraz wykorzystują stworzoną już infrastrukturę do działalności na szerszą skalę. Tak to wygląda właśnie w przypadku wchodzenia telekomów na inne rynki. Plus póki co przedstawia dwa produkty energetyczne.
 
„To proste! My załatwimy wszystkie formalności za Ciebie. Bez przerw w dostawie prądu, bez zmian instalacji czy licznika” – reklamuje firma na stronie. Oczywiście, te podkreślone zalety w żaden sposób nie wykraczają poza to, co oferują inne firmy, ponieważ sama istota procesu zmiany sprzedawcy polega na tym, że odbywa się to płynnie i bez zmian w układzie pomiarowym. Oferta Plusa pod tym względem nie zawiera wartości dodanej, ale proces zmiany sprzedawcy jest póki co na tyle słabo znany, że łatwo wywrzeć na klientach wrażenie, że dostają znacznie więcej niż u innych.
 
Pierwszy z produktów to Energia bez prognoz. Trudno mi eyobrazić sobie działanie takich produktów bez inteligentnych liczników umożliwiających zdalne odczyty. A takie co prawda stopniowo będą montowane w Warszawie, ale nie dla wszystkich naraz. RWE Stoen Operator planuje póki co instalację 100 tysięcy inteligentnych liczników. Więcej w kolejnych latach.
 
Pytany o ten produkt konsultant stwierdził, że co miesiąc będą sprawdzane liczniki. Przez kogo? Przez lokalne OSD, to jest warszawie na przyklad przez RWE Stoen Operator. Tak częstego sprawdzania liczników nie ma w standardzie, więc domyślam się, że Plus dopłaca lub odpowiednio dogadał się z operatorem. Inna sprawa, że wtedy takie same reguły gry Operator musi oferować wszystkim innym sprzedawcom nadanym terenie.
 
Plus być może nie bierze pod uwagę oczywistych trudnosci przy sprawdzaniu licznikow: wlasciciela mieszkańia nie ma w domu za pierwszym razem, trzeba wysyłać inkasenta do danej lokalizacji po raz drugi, ewentualnie klient sam podaje odczyt przez telefon lub w BOK. ale nawet jesli tak jest, konsultant w salonie nie ma na ten temat zadnej wiedzy.
 
Sama idea wystawiania faktur za rzeczywiste zuzycie jest zacna – z prognoza jest sporo problemów, a i klienci raczej nie czują się dobrze płacąc za coś tak wirtualnego jak prognozowane zużycie. Pytanie, jak Plus to wprowadzi w życie i czy na tym zyska.
 
Bardzo podoba mi się produkt Energia w abonamencie. To rozwiązanie jest powszechnie stosowane w niektorych krajach, np. w czechach. Jest bardzo korzystne dla klienta, mniej korzystne dla sprzedawcy – niezaleznie od tego, czy zima, czy lato, czy korzystam z klimy, by uciec od upalu, czy nie – mam staly rachunek. A raz na rok
lub pol roku rozliczam sie z nadplaty lub niedoplaty ze sprzedawca. Wtedy tez mozna ograniczyc koszty odczytow licznikow – wystarczy, ze raz na rok otworze drzwi inkasentowi z OSD.
 
Sprzedaż energii to dla Plusa dodatkowa usługa w ramach tej samej infrastruktury. Sprzedaż energii jest względnie prosta, tak naprawdę trzeba mieć dobrą sieć sprzedawców (to Plus ma), zasoby pozwalające na obsługę dodatkowych klientów (to pewnie oznacza tylko kilka dodatkowych etatów w call center) i właściwy system komputerowy, który pozwoli na rozliczenie tej usługi.
 
Na rynku modne robią sie produkty kompleksowe. Mamy jednego dostawcę, jedną fakturę, jedno zlecenie stałe w internetowym koncie. Pełna wygoda, a do tego wierzymy, że w pakiecie taniej. Plus może na tym bardzo zyskać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Magdalena napisał(a):

    Konkurencja Plusa, czyli Orange, też już „sprzedaje” energię elektryczną :-).

  • Hi, after reading this amazing article i am as well glad to share my experience here with friends.