ŹRÓDŁO NOWEJ ENERGII

NIMBY - not in my backyard

Ustawa o efektywności energetycznej budynków długotrwale napędzi branże energetyczną i budowlaną, ale też da sporo pracy ludziom w innych branżach. Jak wykorzystać tę złotą okazję?

 
O czym mówi ustawa?
 
Nowe przepisy regulują kwestię wydawania świadectw charakterystyki energetycznej budynków i wskazują, jakie wymogi mają w niedalekiej już przyszłości spełniać budynki w Polsce. Za trzy i pół roku wszystkie nowe budynki publiczne będą miały niemal zerowe zużycie energii. Niedługo potem, bo od 31 grudnia 2020 r. każdy nowy budynek będzie mieć niemal zerowe zużycie energii.
 
Jak to osiągniemy?
 
Trudne pytanie. Przede wszystkim budując z dobrych materiałów i korzystając z najnowszych technologii ochrony środowiska i budownictwa. W obszarze ogrzewania i mocy na pierwszą linię trafią odnawialne źródła energii, kogeneracja czy pompy cieplne. Ale to nie wszystko. Nie chodzi już w końcu o faktyczne zużycie energii w budynku, bo to rzecz względna. Zależy np. od zachowań użytkowników budynków czy od długości sezonu grzewczego.
 
Ocena charakterystyki energetycznej budynków będzie uwzględniała obiektywne cechy, takie jak rodzaj instalacji klimatyzacyjnych, OZE, zastosowanie ogrzewania i chłodzenia pasywnego, czy światło naturalne w budynku.
A to oznacza, że bardzo wiele branż się na tym obłowi, jeśli tylko na czas dostrzegą szansę.
 
Kto na tym zarobi?
 
Najwięcej zarobią na tym producenci i sprzedawcy urządzeń i systemów o wysokiej efektywności energetycznej, czyli energooszczędnych systemów klimatyzacji czy ogrzewania pasywnego. Ale to nie wszystko. To też okazja dla wyspecjalizowanych architektów i projektantów, producentów i sprzedawców takich systemów okien, które wpuszczą więcej naturalnego światła do budynku, czy dla tłumaczy, którzy umożliwią zagranicznym dostawcom i producentom wejście na polski rynek z produktami sprawdzonymi za granicą.
 
Zarobią też eksperci wystawiający świadectwa charakterystyki energetycznej budynków, bo ustawa nakłada na administratorów wielu budynków obowiązek umieszczenia świadectwa w widocznym miejscu. Podobnie przy sprzedaży czy najmie nieruchomości konieczne będzie przedstawienie świadectwa. To znacznie zwiększy popyt na usługi wystawców świadectw.
 
Największą szansę na zyskanie na nowym prawie będą miały firmy, które zaczną świadczyć kompleksowe usługi doradztwa i pośrednictwa w zakresie dostosowania projektów wznoszonych budynków do ustawy. Firmy takie mogą skupiać usługi projektowania, dostosowania rozwiązań redukujących energochłonność budynków do potrzeb klienta oraz certyfikacji. Mogą też proponować rozwiązania związane z fotowoltaiką, ponieważ niedawno wprowadzone wsparcie rozwoju energetyki rozproszonej (Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii) dodatkowo wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania domów i bloków.
 
Można więc połączyć szanse wynikające z obu ustaw i stworzyć biznes, który przez wiele kolejnych lat wypełni niszę na rynku. Kto pierwszy, ten lepszy.
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *