ŹRÓDŁO NOWEJ ENERGII

Jak wykorzystać dzień bez zleceń

17-04-2016

Diana Jankowiak

praca

0

Czasami najtrudniej zdecydować, kim właściwie jest Twój klient

Każdemu freelancerowi zdarza się od czasu do czasu dzień bez pracy. Może to być dzień, w którym wszystkie zlecenia masz domknięte, a nowe jeszcze nie spłynęły na skrzynkę. Albo czas poza sezonem, np. w okolicach świąt czy w czasie letnich wakacji. Ale jeśli nie jesteś na urlopie i nie chcesz siedzieć bezczynnie, to spróbuj wykorzystać ten czas produktywnie. Podpowiadam kilka sposobów, z których sama korzystam w takie dni.

 
1. Zadbaj o relacje z partnerami
 
Jeśli nie masz jeszcze osobnego pliku, w którym znajdują się wszystkie dane dotyczące Twoich partnerów, to czas go stworzyć. Dla mnie najlepszym sprawdzonym sposobem jest arkusz excela, w którym wpisuję na bieżąco dane teleadresowe nowych klientów i partnerów, dane osób kontaktowych, stawki, warunki handlowe itp.
 
Niezależnie jednak od tego, czy masz zestawienie partnerów, czy podobną listę masz w pamięci, warto zadbać o relacje z partnerami. Wolny dzień możesz wykorzystać na odnowienie kontaktu z partnerami, dla których ostatnie zlecenie dość dawno wykonałaś i do poinformowania partnerów o tym, co nowego u ciebie. Nie chodzi tu bynajmniej o sprawy prywatne, ale np. nowo zdobyte kompetencje.
 
2. Przejrzyj swój model biznesowy
 
O modelach biznesowych opowiadałam ostatnio podczas konferencji Translation & Localization Conference, ale to szeroki temat. W skrócie można powiedzieć, że model biznesowy to schematyczny opis tego, w jaki sposób funkcjonuje Twoja firma. Na niego składają się np. relacje z kluczowymi partnerami, kluczowi klienci czy propozycja wartości, jaką oferujesz klientom. Modelu nie tworzy się jednak raz na zawsze – trzeba do niego regularnie wracać i analizować, co nie działa, co działa świetnie, a co można by usprawnić. Wolny dzień to doskonały moment na to, żeby przejrzeć własny model biznesowy.
 
3. Zaktualizuj informacje w internecie
 
Niestety to właśnie ten obszar, na który zwykle mamy za mało czasu. Zawsze jest coś pilniejszego niż aktualizacja profilu na LinkedIn czy stopki w mailu. Właśnie dlatego w wolny dzień dobrze mieć listę zadań, na które czasu zawsze za mało. Jeśli masz parę godzin bez pracy, spójrz na wszystkie miejsca, w których widniejesz Ty lub Twoja firma i zaktualizuj dane.
 
4. Zaktualizuj listę zleceń i CV
 
Kolejna czynność, na którą najczęściej brakuje czasu. Jeśli ostatnia wersja Twojego CV ma kilka miesięcy, to nadszedł czas, by ją zaktualizować. Trudno ciągle chwalić się osiągnięciami z ubiegłego roku. Jeśli regularnie zdobywasz zlecenia, to na pewno masz też takie, o których koniecznie warto wspomnieć w CV. Lista zleceń to z kolei plik, który pozwala Ci na bieżąco liczyć, ile godzin, dni przepracowałaś, ile stron czy słów przetłumaczyłaś. Liczby to jeden z najskuteczniejszych sposobów wywarcia wrażenia na osobach, które niekoniecznie znają się na naszej pracy, dlatego warto na bieżąco prowadzić statystyki.
 
5. Nawiąż kontakt z trzema potencjalnymi klientami
 
Każdy z nas ma wizytówki potencjalnych klientów zebrane na targach czy wydarzeniach networkingowych albo pomysł na to, z kim warto by pracować. Wolne chwile bez zleceń to czas, który można wykorzystać na skontaktowanie się z potencjalnymi klientami. Ważne, żeby ten kontakt nie był bezosobowy. Więcej na ten temat przeczytasz też w moim artykule o networkingu.
 
6. Przeczytaj książkę o biznesie
 
Rzadko w wolnym czasie czytam o biznesie. Po pracy lubię odpocząć na całej linii – oderwać się od tematów związanych z pracą, dlatego gdy czytam, to raczej książki zupełnie niezwiązane z pracą. Ale wolne chwile w pracy to dobry moment na to, żeby poczytać książkę, która może rozwinąć Twój biznes. Polecam na przykład „Tworzenie modeli biznesowych” Osterwaldera i Pigneura)
 
A Ty jak wykorzystujesz chwile spowolnienia w pracy?
 
Jeśli spodobał Ci się ten tekst, być może zainteresuje Cię również mój artykuł o złotych zasadach networkingu oraz o 10 sposobach na energię do pracy.
 
 
 
Copy of Copy of A tymczasem w sklepie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *