ŹRÓDŁO NOWEJ ENERGII

Ile energii zabiera Ci smartfon?

16-01-2015

Diana Jankowiak

styl życia

11

− Wyobrażasz sobie dzień bez telefonu? Wiem, niektórym na pewno zdarzają się dni bez telefonu, na przykład na wakacjach. Ale zwykły dzień w pracy bez komórki w kieszeni? Wyobraź sobie, że wychodzisz z domu i na przystanku czy przy samochodzie orientujesz się, że zostawiłaś telefon w domu. Wracasz czy jedziesz do pracy?

Wyobrażam sobie, że większość nas pofatygowałaby się z powrotem do domu, bo myśl o dniu bez dostępu do telefonu wywołuje w nas duży dyskomfort. Mnie raz zdarzyło się nie wziąć telefonu i nie wrócić – bardziej z przekory i konieczności, bo gdy zorientowałam się, że nie mam z sobą komórki, byłam już lekko spóźniona na spotkanie. Nie mogłam pozwolić sobie na większe spóźnienie i przetestowałam dzień bez telefonu. Dziwne uczucie – trochę jak odzyskana wolność.
 
Jak wyglądają statystyki? Okazuje się, że niektórzy z nas sięgają po telefon nawet 150 razy dziennie. W raporcie z badania trendów w internecie z 2013 r. KPCB podaje, że średnio sięgamy po telefon, by wysłać smsy, zadzwonić, sprawdzić godzinę czy media społecznościowe 72 razy dziennie. Nowsze badanie przeprowadzone przez Lookout pokazuje, że 58 % użytkowników smartfonów nie wytrzymuje godziny bez sprawdzenia telefonu.
 
Na ile sięganie po telefon wynika z rzeczywistych potrzeb a na ile z uzależnienia? Jasne, warto wiedzieć, która jest godzina, ale obsesyjne sprawdzanie, czy przypadkiem nie przyszły smsy/maile/wiadomości na facebooku do niczego nie prowadzi. Moim zdaniem wynika raczej z potrzeby upewnienia się, czy świat jeszcze o nas pamięta, czy nie ma „pilnych spraw”, dzięki którym moglibyśmy trochę oderwać się od pracy.
 
photo-1024x768
Najlepsze rozwiązania są zwykle najprostsze. Dla faktycznie uzależnionych, albo i dla tych, którzy chcą zmienić nawyk ciągłego odblokowywania ekranu grupa ludzi z USA i Holandii stworzyła rozwiązanie: NoPhone. Wygląda jak klasyczny smartfon, a jednak nie zabierze nam ani grama energii i ani sekundy. Idealny dla tych, którzy źle się czują z pustymi kieszeniami. Żałuję, że na koncercie, na którym ostatnio byłam na Torwarze przy wejściu nie wymieniano smartfonów na NoPhone’y. Większość ludzi na widowni zamiast skupić się na muzyce i niesamowitej akustyce, wyciągnęła telefony i obsesyjnie nagrywała koncert.
 
Zalety? Oprócz tego, że taki wynalazek podda Twoje poczucie humoru i ironicznego podejścia do rzeczywistości sporej próbie, NoPhone ma też trochę plusów. Nie trzeba ładować baterii, aktualizować oprogramowania (bo go nie ma), nie napiszesz głupich smsów po pijanemu i nie roztrzaskasz ekranu biegnąc na tramwaj z telefonem w ręce. Najzabawniejsza jest wersja „real-time selfie”, czyli specjalna wersja z opcją selfie w czasie rzeczywistym, która tak naprawdę jest… lusterkiem naklejanym na NoPhone. Trzeba przyznać, że autorom projektu nie zabrakło wyobraźni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Jola napisał(a):

  Ten pomysł zamierzam polecić większości moim koleżankom z pracy. Dzień pracy zaczyna się nie od kawy ale od sprawdzenia sms-ów, maili i facebooka. Nerwowość i niepokój przy braku dostępu do smartfona jest wyraźnie widoczna. Posunięcia dyrekcji firmy po stwierdzeniu, że to facebook najczęściej jest otwierany sprowadziły się do, po pierwsze zapytania każdego pracownika( a nie jest to biuro ani firma komputerowa)czy ma facebooka, po drugie zablokowaniu dostępu do niego. Zawsze to jakiś sposób dystrybucji zdobywania danych i zarządzania czasem pracownika jest.

  • Diana Jankowiak napisał(a):

   To dość brutalne posunięcia dyrektora. Facebook jest na porządku dziennym chyba we wszystkich firmach. Najlepiej oduczyć się nadmiernego korzystania z elektroniki, jeśli sami się do tego motywujemy, bo motywacja wewnętrzna zawsze lepiej się sprawdza. Trzymam kciuki za koleżanki!

   • Jola napisał(a):

    Ja stawiam na edukację i też wierzę w koleżanki z pracy, wspaniałe zaangażowane społecznie dziewczyny. Jednak czas pracy należy przeznaczyć na obowiązki zawodowe. W tym zgadzam się z moim dyrektorem.

 • Krzyś napisał(a):

  Brawo. Gratulacje dla autora

  • Liz napisał(a):

   zbyszekWitam.Jestem c5bconaty od 6 lat.Mam z c5bconc485 cc3b3rkc499 ktc3b3ra ma 5 lat.Bardzo chciac582bym miec487 jeszcze 1 dkeiczo,ale c5bcona nie chce wyjc485c487 spirali.Co mam zrobic487 aby udac582o mi sic499 czy jest jakac59b metoda na to zby mimo wkc582adki zaszc582a w cic485c5bce i nie poronic582a.Wiem c5bce kiedy dowie sic499 o cic485c5bcy na 100% nie usunie jej.Bardzo proszc499 o radc499 jak mam sic499 pozbyc487 u niej tej spirali?

 • Ralph Lauren Outlet napisał(a):

  Great article. This was informative to read. Im looking forward to microsoft points microsoft codes microsoft points codes microsoft points microsoft codes microsoft points codes microsoft points microsoft codes microsoft points codes
  Ralph Lauren Outlet

 • Marta napisał(a):

  izuniaROKSna jak mi zakladal to bylo to poorpstu nie przyjemne..duzy dyskonfort.ale nie jest zle..jak ma sie spirale to mozna uprawiac sex wiec bez obaw po zalozeniu spirali jestes odrazu zabezpieczona.. 1007

 • Paid Surveys napisał(a):

  I am sure this post has touched all the internet users,
  its really really pleasant piece of writing on building up new weblog.