ŹRÓDŁO NOWEJ ENERGII

− W tym tygodniu przegląd jest bogatszy o wiadomości z prasy francuskiej – mowa będzie m. in. o rozmowie prezydentów Francji i Filipin na temat zmian klimatycznych. Międzynarodowa prasa internetowa informuje także o turbinach wiatrowych zainstalowanych na wieży Eiffla, unii energetycznej, o pozycji gazu na rynkach energii i… Jeśli jesteś ciekawy, koniecznie przeczytaj przegląd prasy z tego tygodnia!

RYNKI ENERGII
 
Zaczynamy od szeroko komentowanego w prasie zagranicznej tematu tzw. unii energetycznej. Po oficjalnym przedstawieniu strategii przez Komisję Europejską w ubiegłą środę (25.02) znanych jest już więcej szczegółów. Unia energetyczna ma na celu nie tylko zwiększanie niezależności państw członkowskich od dostaw energii z Rosji, ale także podejmowanie decyzji w kwestiach takich jak wydobycie gazu ziemnego, ceny prądu czy tzw. fracking. Unia przewiduje także większą solidarność między państwami oraz bardziej zintegrowany rynek. Ważną rolę w planie Komisji odgrywa gaz, m. in. wspieranie rozwoju infrastruktury potrzebnej do transportowania i magazynowana skroplonego gazu ziemnego (LNG). Duże znaczenie gazu w koncepcji unii energetycznej spotyka się z krytyką ekologów, zdaniem których wspierać należy przede wszystkim rozwój OZE. Federalny Związek Przemysłu Niemieckiego uważa natomiast, że strategia Komisji jest nowym impulsem w europejskiej polityce energetycznej.
 
Link do artykułu
 
Tematem gazu zajął się w ubiegłym tygodniu także „The Economist”. Artykuł rozpoczyna się od spojrzenia wstecz na rok 2011 – okres wysokich cen ropy oraz obaw o wyczerpywanie się źródeł energii. Międzynarodowa Agencja Energetyczna ogłosiła w tym czasie nadejście „złotego wieku gazu”. Przewidywała, że dzięki rosnącemu popytowi do roku 2030 gaz zajmie na rynku energii miejsce węgla. W związku z tym jak grzyby po deszczu na całym świecie zaczęły pojawiać się inwestycje w wydobycie gazu, m. in. w infrastrukturę potrzebną do eksportu skroplonego gazu ziemnego. Stało się jednak coś nieoczekiwanego. Swój renesans, zwłaszcza w Europie, zaczął przeżywać węgiel. Jedną z przyczyn były korzystne ceny tego surowca na całym świecie. W związku z tym przez ostatnie trzy lata popyt na skroplony gaz ziemny pozostawał niezmiennie niski, a co za tym idzie – niskie były także ceny. Autor artykułu konkluduje, że rzeczywiście jest to „złoty wiek”, ale dla konsumentów gazu. Na horyzoncie pojawia się jednak nadzieja także dla dostawców. „The Economist” widzi potencjał m. in. w wykorzystaniu gazu w motoryzacji czy kolejnictwie.
 
Link do artykułu
 
Francuskie Ministerstwo Ekologii, Trwałego Rozwoju i Energii przypomina, że w styczniu otwarto nabór wniosków do międzynarodowego konkursu organizowanego w ramach programu ERA.Net Smart Grids Plus. Ma on na celu umocnić współpracę 20 europejskich państw i regionów w zakresie smart grids, czyli inteligentnych sieci elektroenergetycznych. Jest on współfinansowany przez Komisję Europejską oraz agencję finansowania poszczególnych obszarów. Budżet konkursu wynosi 40 mln euro. Wstępne projekty należy przesłać do 4 kwietnia, a ich ostateczną wersję do 2 czerwca tego roku. W dniach 12-13 marca odbędzie się w Wiedniu uroczyste otwarcie konkursu (dalsze informacje dotyczące zapisów i wydarzenia na stronie).
 
Link do artykułu
 
KLIMAT/EKOLOGIA
 
Niemiecki „strom-magazin.de” donosi o kolejnych udogodnieniach dla osób, które chcą inwestować w modernizację ogrzewania z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Od marca 2015 r. wzrasta bowiem wysokość dotacji na rzecz doradztwa energetycznego dla gospodarstw domowych. Dotacje, które dotychczas wynosiły 400 euro, od tego miesiąca będą dwa razy wyższe. Doradca energetyczny dokonuje fachowej analizy budynku i na jej podstawie przedstawia projekt modernizacji. Warunkiem otrzymania od niemieckiego rządu tego typu wsparcia jest skorzystanie z usług doradcy oficjalnie uznanego przez Federalny Urząd ds. Gospodarki i Kontroli Eksportu.
 
Link do artykułu
 
Brytyjski dziennik „The Guardian” informuje, że w ubiegłym tygodniu na drugim piętrze wieży Eiffla zainstalowano dwie turbiny wiatrowe. Zaprojektowano je tak, aby nie rzucały się w oczy i pasowały do konstrukcji wieży. Pracują cicho i są w stanie wyprodukować energię potrzebną do zasilenia pierwszego piętra wieży. Nick Blitterswyk, prezes firmy Urban Green Energy odpowiedzialnej za instalację turbin zaznaczył, że projekt stanowi światową reklamę odnawialnych źródeł energii. Jego zdaniem jest on kolejnym krokiem w stronę świata zasilanego czystą i niezawodną energią.
 
Link do artykułu
 
Prezydent Francji François Hollande złożył w czwartek (26.02) wizytę prezydentowi Filipin. Wspólnie nawoływali do podpisania „ambitnego, trwałego i uniwersalnego” porozumienia w kwestii zmian klimatycznych podczas zaplanowanej na grudzień Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatycznych w Paryżu. „Manilski apel” rozpoczął się przemową aktorki Marion Cotillard oraz filipińskiej senator Lauren Lagardy. Cotillard i Lagarda zaznaczyły w niej swoje nadzieje na realne zmiany w podejściu do globalnego ocieplenia. Podczas wizyty francuskiej delegacji oba państwa zacieśniły współpracę w sektorach energii odnawialnej, transportu oraz infrastruktury. Prezydent Hollande podkreślił, że największą odpowiedzialnością za poprawę sytuacji obarczone są kraje rozwinięte, a partnerstwo Francji z Filipinami, państwem rozwijającym się pomimo licznych klęsk żywiołowych spowodowanych ociepleniem klimatu, powinno być przykładem dla innych. Polecam obejrzeć znajdujący się pod artykułem czterominutowy filmik o globalnym ociepleniu, który dokładnie wyjaśnia wpływ działania człowieka na klimat.
 
Link do artykułu
 
INNOWACJE
 
Smartfony podbiły świat – to fakt. Wydaje się jednak, że smartfonowy zawrót głowy najbardziej udzielił się Japończykom. Niemiecki dziennik „Süddeutsche Zeitung” pisze, że wśród wszystkich państw na świecie to właśnie w Japonii użytkownicy wydają na aplikacje mobilne najwięcej. Młodzi dorośli korzystają z nich przeciętnie półtorej godziny dziennie, natomiast osoby w wieku od 14 do 25 lat nawet dwie godziny każdego dnia. Szczęśliwymi posiadaczami smartfonów są dwie trzecie wszystkich Japończyków.
 
Link do artykułu
 
 
Energetyczny przegląd prasy na blog.energiatlumaczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Ewa Z. napisał(a):

  Japończycy jak zwykle na czele. Ciekawe, co to za badania? Jak dla mnie to młodzi Polacy pewnie i więcej korzystają ze smartfonów.

  • Recebali napisał(a):

   EwaOd dwudziestu oc59bmi lat mam no-stop slirape,wymieniam co 5 lat i jeszcze nigdy mi sie nic nie stac582o.Jezeli spirala wypada,to musi byc487 zle zac582oc5bcona nie ma innej opcji!

 • Coach Factory napisał(a):

  I enjoy meeting utile information, this post has got me even far more information! .
  Coach Factory