ŹRÓDŁO NOWEJ ENERGII

− W ostatnim tygodniu międzynarodowa prasa internetowa donosiła o rozmaitych inicjatywach mających na celu podnoszenie skuteczności energetycznej w Europie. Mowa była również o specyfice obecnych rynków energii, a także o tym, od czego zależą ceny prądu. Nie zabrakło informacji na temat innowacyjnych technologii – mogliśmy przeczytać o latającej turbinie wiatrowej oraz czajniku XXI wieku. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj najświeższe wydanie energetycznego przeglądu prasy.

EKOLOGIA
 
Wydawać by się mogło, że nikogo nie trzeba już przekonywać o tym, jak istotną rolę odgrywa we współczesnym świecie ekologia. Organizowanie międzynarodowych szczytów, publikowanie raportów, wyznaczanie celów klimatycznych – wszystko po to, aby uzmysłowić światu, że jakość naszego życia jest silnie uzależniona od stanu otaczającego nas środowiska. Nie dla wszystkich jest to jednak oczywiste. The Guardian pisze o smutnym paradoksie: podczas gdy prawdziwym zagrożeniem dla nas wszystkich są osoby lub instytucje, które za nic mają poszanowanie naturalnych barier naszej planety, często to nie oni, a tzw. „zieloni” poddawani są krytyce. Ignorowanie norm ekologicznych przynosi konkretne, często katastrofalne skutki, a jednak postawa ekologicznej beztroski jest wciąż niezwykle powszechna. Jako przykład brytyjski dziennik podaje prezesa koncernu Shell, Bena van Beurdena, który nie widzi nic zdrożnego w kontynuowaniu odwiertów w Arktyce, a tym samym przyczynia się do postępowania zmian klimatycznych, które dotykają nas wszystkich. A to niestety nie jedyny taki przypadek…
 
Link do artykułu
 
Sytuacja nie jest jednak beznadziejna – świadomość zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych wzrasta. W Europie pojawia się coraz więcej inicjatyw, których celem jest oszczędność energii, wspieranie odnawialnych źródeł energii czy redukcja emisji gazów cieplarnianych. Jeden z najświeższych przykładów to działania Norweskiego Państwowego Funduszu Emerytalnego (GPFG) – największego na świecie państwowego funduszu inwestycyjnego. W zeszłym tygodniu fundusz opublikował pierwszy raport dotyczący odpowiedzialnego inwestowania. Zawiera listę 114 spółek, w które fundusz nie będzie już inwestował, ponieważ poprzez swoją działalność stanowią zagrożenie dla środowiska i klimatu. Wśród „ukaranych” przedsiębiorstw znajdują się 32 kopalnie węgla, a także m. in. producenci cementu oraz kopalnie złota.
 
Link do artykułu
 
Troska o klimat nie jest obca także Brytyjczykom. Zgodnie z nowymi przepisami, które mają wejść w życie w Anglii i Walii w 2018 roku, właściciele mieszkań nie będą mogli wynajmować lokali, które nie są dostatecznie ocieplone. Wprowadzenie takiego przepisu pomoże obniżyć emisję dwutlenku węgla, a także rozwiązać problem blisko miliona osób, które z powodu słabej izolacji wynajmowanych mieszkań płacą obecnie zdecydowanie wyższe rachunki za prąd.
 
Link do artykułu
 
Zwiększanie skuteczności energetycznej to również jedno z zadań, które stawia sobie Unia Europejska. Jak podaje The Guardian, Komisja Europejska planuje wprowadzenie nowych przepisów, które mają pomóc w osiągnięciu niezwykle wymagających celów energetycznych na rok 2030. Nowe przepisy mają dotyczyć m. in. energetycznych standardów mieszkaniowych, redukcji emisji gazów cieplarnianych, budowy terminali LNG w północnej Europie oraz gazociągów na Morzu Śródziemnym, a także zmniejszania ruchu drogowego w miastach. Ma pojawić się także temat zwiększania gospodarczej konkurencyjności Europy – obecnie ceny gazu w Europie są trzy lub cztery razy wyższe niż w USA, a wśród dziesięciu wiodących na świecie spółek wytwarzających energię słoneczną nie ma ani jednego przedsiębiorstwa z Europy. Projekty nowych dyrektyw mają pojawić się już w październiku, ale wdrożenie zawartych w nich zmian może potrwać kilka lat.
 
Link do artykułu
 
RYNKI ENERGII
 
Co na temat energii pisze internetowa prasa niemieckojęzyczna? Strom-magazin.de donosi o przyczynach wysokich cen prądu w Niemczech. Wzrost cen przypisuje się często wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii. Badanie przeprowadzone na niemieckim Uniwersytecie w Erlangen wykazało jednak, że ceny energii byłyby w Niemczech równie wysokie lub nawet wyższe, gdyby energię pozyskiwano wyłącznie ze źródeł konwencjonalnych. Gospodarstwa domowe nie musiałyby co prawda uiszczać opłat związanych z energią odnawialną, ale z pewnością odczułyby skutki wysokich cen rynkowych prądu pochodzącego z tradycyjnych źródeł. W wyniku zamykania starych, nienadających się już do użytku elektrowni węglowych lub atomowych podaż energii uzyskiwanej za pomocą paliw kopalnych czy energii atomowej znacząco spadła. Wykorzystywanie energii słonecznej i wiatrowej przyczynia się natomiast do obniżania cen rynkowych.
 
Link do artykułu
 
Na internetowych łamach magazynu Spiegel czytamy o planach niemieckiego rządu dotyczących gruntownych zmian w funkcjonowaniu tamtejszego rynku energii. Zdaniem ekspertów należy przede wszystkim zwiększać elastyczność dostaw. W przeszłości sytuacja na rynku była jasna i przewidywalna – kilka dużych elektrowni dostarczało większość prądu do gospodarstw domowych i zakładów przemysłowych, natomiast bardziej elastyczne gazownie wyrównywały ewentualne wahania w dostawach. Dziś niemiecki rynek energii wygląda zupełnie inaczej – zamiast kilku wielkich koncernów funkcjonuje na nim mnóstwo mniejszych dostawców. Dlatego eksperci proponują następujące rozwiązanie: elastyczne podnoszenie i obniżanie cen energii dzięki rozwijaniu komunikacji pomiędzy dostawcami prądu.
 
Link do artykułu
 
INNOWACJE
 
Turbiny wiatrowe umieszcza się obecnie na coraz większych wysokościach. Nie bez przyczyny – im wyżej, tym silniejszy wiatr. Stąd pomysł firmy Altaeros Energies założonej przez absolwentów Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT) – unosząca się w powietrzu turbina wiatrowa. Generator Buoyant Airborne Turbine, w skrócie BAT, jest umieszczony w środku wypełnionej helem rury, a wyprodukowaną energię przekazuje na ziemię za pomocą przewodów. Okazuje się, że BAT jest dwa razy efektywniejszy niż turbiny wiatrowe umieszczane na tradycyjnych wieżach. Co więcej, turbina ta jest mobilna i można ją przewozić, dzięki czemu może być wykorzystywana m. in. na terenach dotkniętych katastrofami naturalnymi.
 
Link do artykułu
 
Na koniec kilka słów o ciekawym pomyśle na oszczędzanie energii w domowym zaciszu. Mowa o Miito – innowacyjnym czajniku, który niczym nie przypomina jednak elektrycznych urządzeń do gotowania wody, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Miito składa się z działającej na zasadzie indukcji podstawki, na którą kładziemy filiżankę czy kubek, oraz z żelaznego pręta, który zanurzamy w podgrzewanym płynie. Zalety? Przede wszystkim oszczędność energii – gotujemy dokładnie taką ilość wody, jaka jest nam potrzebna. Po drugie możemy podgrzewać nie tylko wodę, ale także kawę czy zupę. Trwają prace nad udoskonaleniem urządzenia, musimy zatem uzbroić się w cierpliwość, zanim będziemy mogli znaleźć je w sklepach. Szacowana cena to ok. 80 euro za sztukę.
 
Link do artykułu
 
Energetyczny przegląd prasy na blog.energiatlumaczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Hi there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.

    Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I
    can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start.
    Do you have any tips or suggestions? Thanks