ŹRÓDŁO NOWEJ ENERGII

− W ostatnim tygodniu międzynarodowa prasa internetowa zajmowała się tematem wydobycia paliw kopalnych, ich cenami (które dalej spadają) i klimatem. Ale największa niespodzianka pochodzi z USA. By dowiedzieć się, jak Amerykanie sprawiają, że w ich kraju robi się coraz bardziej „zielono” i dlaczego pokrywa ziemska w Islandii coraz bardziej się podnosi, przeczytaj przegląd prasy z tego tygodnia.

WYDOBYCIE PALIW
 
Irak, Kirkuk. Samozwańcze Państwo Islamskie atakuje irackie miasto będące centrum wydobycia ropy naftowej. Póki co nieskutecznie, ale wytrwale, dążąc do przejęcia miasta i zasobów. Z Kirkuku do Turcji prowadzi m.in. największy rurociąg w Iraku. Autor pozostawia wydarzenia bez komentarza, ale nietrudno sobie wyobrazić, jakie skutki może mieć przejęcie Kirkuku przez PI. To miasto jest źródłem paliwa i pieniędzy – wszystkiego, czego potrzebuje ugrupowanie.
Link do artykułu
 
Bardzo ciekawy artykuł pojawił się na internetowych łamach Guardiana. Jego autorem jest Eryk Bonimo, szef spółki Shell UK. Esencja jego rozważań? Zamykanie odwiertów i platform wiertniczych na Morzu Północnym nie jest końcem dobrych czasów, a ogromną szansą. Niektóre z projektów zw. z rozbiórką platform będą trwać po 10 lat i angażować ponad 1000 pracowników. To wyzwanie, dzięki któremu Wielka Brytania może stać się kolebką wiedzy i doświadczenia w obszarze zamykania tego typu obiektów.
Link do artykułu
 
RYNKI ENERGII
 
Jak donosi Süddeutsche Zeitung, w Europie utrzymuje się trend spadkowy. Ceny paliw i koszty utrzymania spadają – mamy do czynienia z deflacją. Koszty energii w strefie euro spadły w styczniu o 8,9 proc. Tymczasem ceny ropy utrzymują się na rekordowo niskim poziomie. Co ciekawe, w niewielu krajach konsumenci odczuwają spadek cen paliw również analizując rachunki za energię, tak jak podczas tankowania. Niektórzy sprzedawcy, jak npower w Wielkiej Brytanii wprowadzają obniżki nawet o ponad 5 %.
Link do artykułu
 
EKOLOGIA
 
18400 mln ton odpadów dziennie wytwarzają mieszkańcy Pekinu. Chiny nie tylko odebrały Stanom Zjednoczonym pierwsze miejsce w kategorii zanieczyszczanie środowiska – niedługo mogą również stać się największym producentem śmieci. Tymczasem dziesiątki tysięcy Chińczyków żyje z handlu sortowanych odpadów, co w wielu metropoliach uważa się za istotny wkład w segregację śmieci. (Źródło: drukowany Spiegel)
 
First Solar, amerykański producent cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych pobił rekord – do tej pory zainstalował na świecie ogniwa o łącznej mocy 10 GW. First Solar pochwalił się tym osiągnięciem na World Future Energy Summit w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i zaprezentował wachlarz rozwiązań solarnych. Gdyby ułożyć jeden za drugim wszystkie panele zamontowane na świecie przez First Solar, można by okrążyć nimi Ziemię trzy i pół razy. Co oznacza w praktyce 10 GW mocy? To dość, by rocznie wytworzyć 14000 GWh energii elektrycznej, co zaspokoi potrzeby energetyczne Waszyngtonu lub zaopatrzy w energię pięć milionów gospodarstw domowych, tym samym zastępując 20 średnich elektrowni opalanych węglem.
 
Link do artykułu
 
Jeszcze raz Stany Zjednoczone. Czasem zadziwia, jak bardzo różni nas tempo przyjmowania technologii. Przedsiębiorstwo energeryczne w Kansas City (Kansas City Power & Light Company) zapowiedziało plany zamontowania i obsługi ponad 1000 stacji do ładowania samochodów elektrycznych. W najbliższych miesiącach stacje pojawią się w mieście i jego okolicach. Stacje będą w stanie obsłużyć około 10000 pojazdów. System stacji powstanie we współpracy z Nissan Motor Company i producentem stacji ChargePoint, który tym samym powiększy swoją sieć stacji w Ameryce Północnej do 20 tysięcy. W Kansas i okolicach kierowcy przez dwa lata będą „tankować” prąd za darmo.
Link do artykułu
 
KLIMAT
 
Z powodu zmian klimatu i topnienia pokrywy lodowej Islandia podnosi się rocznie o około 3,5 cm. Pamiętacie wybuchy wulkanów na Islandii, które paraliżowały transport lotniczy w Europie w ostatnich kilku latach? Naukowcy podejrzewają, że podnoszenie się skorupy ziemskiej w tym regionie jest jedną z przyczyn stojących za zwiększoną aktywnością wulkaniczną. Dlaczego ziemia się podnosi? Ujmijmy to tak: jeżeli położymy ciężarek na trampolinie, ugnie się ona pod nim, ale gdy tylko go zdejmiemy, od razu powierzchnia trampoliny podskoczy do góry. Wyniki badań wskazują, że „trampolina” Islandii podnosi się coraz szybciej.
Link do artykułu
 
Energetyczny przegląd prasy na blog.energiatlumaczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • minecraft games napisał(a):

    I always used to study article in news papers
    but now as I am a user of net so from now I am using net for articles, thanks to web.