ŹRÓDŁO NOWEJ ENERGII

− Kolejny środowy przegląd prasy międzynarodowej przed nami. W tym tygodniu prasa pisała o darmowym tankowaniu prądu do aut elektrycznych, niskim wyroku dla BP za wyciek ropy do Zatoki Meksykańskiej, niepowtarzalnej szansie na reformę rynków energii i …

EKOLOGIA
 
Pamiętacie największą katastrofę ekologiczną w historii USA – wybuch platformy wiertniczej BP w Zatoce Meksykańskiej?
 
W wyniku wybuchu śmierć poniosło 11 pracowników, a wyciek ropy spowodował zatrucie fauny i flory, wielu mieszkańców Zatoki Meksykańskiej oraz osób pracujących przy usuwaniu jego skutków. Po pięciu latach zakończył się jeden z procesów wytoczonych przeciwko koncernowi paliwowemu. Celem procesu było ustalenie zasięgu wycieku, czyli liczby baryłek, które wyciekły do Zatoki. Szacunki są różne – od 2,45 mln baryłek, jak twierdzi BP, po prawie 5 mln według analityków. Wskutek decyzji sądu BP będzie odpowiadać za wyciek 3,19 mln baryłek, czyli ponad 507 mld litrów ropy naftowej. Koncern ma więc powody do zadowolenia, bo mimo, że jego działania uznano za rażące zaniedbanie, co skutkuje najwyższą maksymalną karą za każdą baryłkę (4300 $), to i tak niższy wyrok, niż żądał prokurator.
 
Link do artykułu
 
Rozwój techniki i gospodarek świata nie dokona się bez poważnych konsekwencji. Według dwóch najnowszych badań opublikowanych przez Science i Anthropocene Review jako gatunek czynimy środowisku ogromne szkody, większe niż kiedykolwiek od 10 000 lat. Na przykład wskutek działania człowieka pszczoły zapylają mniej kwiatów, coraz trudniej o dostęp do świeżej wody.
Co ciekawe, badania wykazały, że światowy system gospodarczy ma fundamentalne braki, ponieważ ignoruje kluczowe układy zapewniające nam życie na Ziemi. Inny ciekawy cytat: „Historia pokazała, że cywilizacje rozwijały się, kurczowo trzymały istotnych dla siebie wartości i upadały, bo nie wprowadzały zmian. Teraz my jesteśmy na tym etapie”. Smutne.
 
Przy okazji, tym m.in. będą zajmować się wielcy tego świata od dziś do 25 stycznia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Życzymy więcej powodzenia w faktycznym rozwiązywaniu problemów niż do tej pory.
 
Link do artykułu
 
Na początku stycznia meteorolodzy podali, że rok 2014 był najcieplejszy w historii Niemiec. Do tego dochodzą wieści z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, według której ostatnie dwanaście miesięcy było najcieplejszym rokiem od 1880 r., kiedy zaczęto spisywać pomiary temperatur. Dane te dotyczą nie tylko temperatur na powierzchni, ale też ciepła oceanów. Jak prognozują eksperci, po 2020 r. wskazania termometrów będą jeszcze wyższe.
 
Link do artykułu
 
W 2015 r. w Niemczech właściciele samochodów elektrycznych nadal będą mogli tankować prąd za darmo na stacjach ADAC (niemieckiego automobilklubu). Tylko pozazdrościć!
 
Link do artykułu.
 
RYNKI ENERGII
 
Jak podaje focus.de Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) widzi oznaki zmiany trendu na rynku ropy naftowej. Faktycznie, już sama publikacja komunikatu IEA oraz styczniowego raportu sprawiła, że w piątek (16.01.2015) ceny ropy poszły w górę.
Jak IAE uzasadnia nadchodzące zmiany w cenach ropy? Po pierwsze, wzrost produkcji ropy przez państwa członkowskie OPEC (które dostarczają na rynki światowe 40 % płynnego złota) nie będzie aż tak znaczny, jak się spodziewano. Po drugie, produkcja przez państwa spoza OPEC będzie o 350 000 baryłek dziennie niższa niż zakładano.
 
Link do artykułu.
 
Nadal w temacie niskich cen ropy, Economist pisze, że trwały spadek cen ropy naftowej i gazu, rozwój technologii i bardziej wydajne wykorzystywanie energii stwarzają szansę reformy światowej energetyki. Tak jak w Polsce w 1990 r. przeprowadzono gruntowne reformy, tak i teraz trzeba wykorzystać nadarzającą się okazję. Do tej pory działania polityków są daremne. Ale autor ma na to receptę. Proponowane działania:
1. Zaprzestać subsydiowania paliw kopalnych
2. Podnieść podatki od paliw kopalnych oraz wprowadzić podatek węglowy – który jest dużo lepszym rozwiązaniem niż dotowanie energetyki wiatrowej i atomowej
3. Torować drogę dla coraz bardziej połączonych globalnych rynków energii
4. Ułatwić wydobycie gazu łupkowego w Europie.
Dlaczego szansę warto wykorzystać właśnie teraz? Spadki cen powodują, że wprowadzenie tych środków nie będzie bolesne dla obywateli, czyli nie musi wiązać się z utratą poparcia politycznego. A to dla polityków zwykle najistotniejsze.
 
Link do artykułu
 
Niemcy nie będą dotować elektrowni opalanych paliwami kopalnymi. Sigmar Gabriel, niemiecki minister gospodarki odmówił wytwórcom energii dotowania przez państwo działania tych elektrowni. Powód? Tym samym nadpodaż byłaby finansowana z portfeli konsumentów. Niemiecki rząd wsparciem dla OZE doprowadził do sytuacji, w której działanie elektrowni opalanych węglem kamiennym, brunatnym, a zwłaszcza gazem przestaje się opłacać. Są one jednak ciągle potrzebne, zwłaszcza zimą. Sytuacja pogorszy się jeszcze bardziej w 2022 r., kiedy wyłączonych zostanie pozostałe 9 niemieckich elektrowni atomowych. Standardowo na rynkach mocy gotowość do wytwarzania wynagradzana jest w formie premii. Jak postanowił minister, w Niemczech takie praktyki nie będą stosowane.
 
Link do artykułu
 
Energetyczny przegląd prasy na blog.energiatlumaczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Jola napisał(a):

  Economist ma rację co do konieczności zaprzestania subsydiowania paliw kopalnianych, ale niestety, nasi politycy nie czytają Twojego blogu. Muszę im podesłać link.
  Swietna prasówka. Kawał dobrej roboty. Dziękuję.

 • Diana Jankowiak napisał(a):

  Obietnica to obietnica – co środę nowa porcja będzie na Ciebie czekać 🙂

 • minecraft games napisał(a):

  I used to be able to find good info from your blog posts.