ŹRÓDŁO NOWEJ ENERGII

− Czy to koniec wydobywania paliw kopalnych w Wielkiej Brytanii? Kto jest wielkim nieobecnym wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych? Jaki chrzest miał miejsce ostatnio w Bretanii? Chcesz wiedzieć? Przeczytaj kolejny, już 15. przegląd prasy międzynarodowej!

 
RYNKI ENERGII
 
Do wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych jest jeszcze dużo czasu, ale już wiadomo, kto będzie ich wielkim nieobecnym. I wcale nie chodzi o jakiegoś kandydata, ale o organizację. A ściślej mówiąc, o Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową. Do tej pory jednym z punktów programu wyborczego każdego kandydata na prezydenta musiała być kwestia relacji z OPEC. Jednak podczas tej kampanii Stany w dużej części uniezależniły się energetycznie z powodu boomu naftowego i gazowego, którego (na razie) końca nie widać.
 
Link do artykułu
 
Książę Karol nieraz apelował o przedsięwzięcie bardziej zdecydowanych kroków w walce z globalnym ociepleniem. Teraz, kiedy rezerwy paliw kopalnych kilkakrotnie przewyższają światowe zapotrzebowanie, na całym świecie trwa kampania zachęcająca udziałowców do zbycia udziałów z inwestycji gazowych, naftowych i węglowych. Jest to bardzo ważna kwestia ze względu na wpływ wydobycia tych surowców na zmiany klimatyczne. W Wielkiej Brytanii kampanię wsparło już siedem organizacji charytatywnych, których udziały w paliwa kopalne zostały sprzedane i zainwestowane w ekologiczny biznes. The Guardian wystosował do dwóch kolejnych organizacji charytatywnych petycję o pójście ich śladem, którą każdy może podpisać.
 
Link do artykułu
 
ZMIANY KLIMATYCZNE
 
Wczoraj i dziś (28-29.04) w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym odbywają się dwie sesje plenarne poświęcone walce ze zmianami klimatycznymi. Omawiane będą działania podejmowane w tej sprawie we Francji w ciągu ostatnich 20 lat oraz perspektywy na wdrożenie bardziej ekologicznych procedur. Poruszane będą też kwestie międzynarodowej współpracy, mającej na celu osiągnięcie ponadnarodowego porozumienia w sprawie przeciwdziałania zmianom klimatu podczas COP21, konferencji klimatycznej ONZ, która odbędzie się w tym roku w Paryżu.
 
Link do artykułu
 
ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII
 
W ostatnim tygodniu w mieście Brest we Francji odbył się chrzest turbiny wodnej Sabella D10. Model demonstracyjny mierzy 17 m i waży 450 ton. W lipcu tego roku zostanie on przekazany systemowi elektroenergetycznemu na wyspie Ouessant. Maszyna o mocy 500 KW znajduje się w czołówce najpotężniejszych turbin na świecie. Po zanurzeniu w morzu, turbina będzie zaopatrywać mieszkańców wyspy w energię elektryczną. Projekt ma strategiczne znaczenie dla planowanych inwestycji wykorzystujących prądy morskie w cieśninie Passage du Fromveur. Z tego powodu oddziaływanie turbiny na środowisko naturalne będzie dokładnie monitorowane.
 
Link do artykułu
 
Europa ustanowiła właśnie górną granicę produkcji szkodliwych dla środowiska biopaliw. Po długich negocjacjach z Radą Europejską, Parlament Europejski ogłosiła, że biopaliwa pierwszej generacji (produkty na bazie rzepaku, soi czy kukurydzy) mają od tej pory utrzymywać się na poziomie 7% wszystkich rodzajów paliwa używanych w transporcie. Komisja Europejska planowała obniżyć ten poziom do 5%, ale uniemożliwił to list otwarty do europosłów podpisany przez 8 krajów, w tym Polskę i Francję, w którym postulowano, że 7% to „najniższy możliwy poziom, który mogą zaakceptować”.
 
Link do artykułu
 
INNOWACJE
 
Powstała aplikacja, która ma na celu uświadomić jej użytkownikom, jak wielki wpływ mają na ochronę środowiska. Aplikacja My Earth – Track Your Carbon Savings pomaga monitorować, ile energii zużywamy podczas zwykłych codziennych czynności i w jaki sposób możemy ograniczyć to zużycie. Do oszczędzania energii dodatkowo zachęca animacja z niedźwiedziem polarnym na górze lodowej, która rośnie wraz z Twoimi wysiłkami. Absolutny must-have dla wszystkich, nie tylko tych zakręconych na punkcie ekologii.
 
Link do artykułu
 

 
Energetyczny przegląd prasy na blog.energiatlumaczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Magdalena napisał(a):

    Diana, testowałaś już tą aplikację My Earth – Track Your Carbon? 🙂 Jestem ciekawa, jak sprawdza się w praktyce.

  • Jose napisał(a):

    Ic59bkaWitam,Wc582ac59bnie dzis mam miec487 zac582oc5bcona wkc582adkc499 mam 7 miesic499cznego synka ( i 8 letnic485 cc3b3rcic499). Niech ktoc59b mi powie na czym polega ten zebiag i czy to boli. Nie ukrywam c5bce troche sie bojc499.