ŹRÓDŁO NOWEJ ENERGII

− Czy wiesz gdzie na świecie nie wolno wspominać o zmianach klimatycznych i globalnym ociepleniu? Albo dlaczego dwóch Szwajcarskich pilotów zamierza uprawiać jogę, aby przetrwać pięć najbliższych miesięcy? A może wiesz, co pływało w ostatnią niedzielę po Sekwanie? To wszystko i wiele innych informacji znajdziesz w najnowszym Energetycznym Przeglądzie Prasy.

RYNKI ENERGII
 
4 marca w Madrycie odbyło się spotkanie przywódców Hiszpanii, Portugalii i Francji w sprawie zacieśnienia współpracy krajów UE na rynku energii. Państwa Półwyspu Iberyjskiego, które z powodzeniem wykorzystują OZE do produkcji energii, mogłyby eksportować część swoich zasobów do innych krajów. Tematem spotkania polityków były połączenia energetyczne, których brakuje między Hiszpanią a Francją, a które należy jak najszybciej wybudować, aby obniżyć ceny energii. Takie rozwiązanie pomogłoby także uniezależnić kraje europejskie od wpływów rosyjskich.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
Ceny ropy naftowej znów spadają, podczas gdy dolar idzie w górę. Amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs przewiduje, że cena baryłki, obecnie na poziomie 50 dolarów, wyniesie wkrótce 40 dolarów za sztukę. Kraje OPEC są jednak przeciwne zmniejszaniu produkcji surowca, pomimo sporej jego nadwyżki w wielu częściach świata. Nadprodukcja ropy korzystnie wpływa na sytuację geopolityczną na Bliskim Wschodzie.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
Decyzje niemieckich polityków doprowadziły do poważnego kryzysu w wytwarzaniu. Jak podaje Manager Magazin, Eon planuje zamknąć elektrownię Irsching, najnowocześniejszą w kraju siłownię opalaną gazem ziemnym. Nie tylko nie przynosi ona zysków, ale też trudno jest pokryć koszty jej działania. Wynika to między innymi ze wsparcia OZE stosowanego w Niemczech od lat na szeroką skalę.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
ŚRODOWISKO
 
Aktywiści z Greenpeace postanowili przypomnieć prezydentowi Francji jego przedwyborcze obietnice związane z energią jądrową. W poniedziałek (9.03) rozwinęli na Sekwanie oraz na moście de Concorde dwa banery z podobizną François Hollanda i jego cytatem z 2012 r.: „Do 2025 r. ograniczę produkcję energii jądrowej o 50%”. Miejsce akcji wybrano specjalnie tak, by plakaty były dobrze widoczne z siedziby Zgromadzenia Narodowego. Dzień później odbyło się tam posiedzenie w związku z przyjętym przez Senat projektem ustawy, która nie przewiduje tak dużego ograniczenia udziału energii jądrowej we francuskiej gospodarce.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
Natomiast w Stanach Zjednoczonych zakazano ostatnio stosowania niektórych wyrażeń. I wcale nie chodzi o wulgaryzmy, ale o takie zwroty takie, jak „globalne ocieplenie”, „zmiany klimatyczne” oraz „zrównoważony rozwój”. Przedstawiciele stanowego Departamentu Ochrony Środowiska na Florydzie usłyszeli w niedzielę (8.03) od swoich przełożonych, że nie wolno im używać tych wyrażeń. Zdaniem byłych pracowników instytucji zmiany te zostały wprowadzone przez gubernatora Florydy Ricka Scotta, który nieraz otwarcie zaprzeczał, jakoby człowiek miał jakikolwiek wpływ na zmiany klimatu.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII
 
25 lutego francuska Agencja Ochrony Środowiska i Zarządzania Energią otworzyła konkurs projektów dotyczących wykorzystania energii słonecznej do ogrzewania wody. Twórcy projektu ustawy, o której była już mowa, ambitnie zapatrują się na udział OZE w produkcji energii. Na ten cel utworzono specjalny fundusz, który stopniowo będzie wzrastał. Otwarty do 25 czerwca b.r. konkurs ma zachęcić Francuzów do budowania potężnych instalacji, mających w przyszłości zaopatrywać w ciepłą wodę regiony, które jej najbardziej potrzebują.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
Co dzieje się z turbinami wiatrowymi, gdy nie nadają się już do użytku? Trafiają w całości na złom, ponieważ nie ma możliwości wymiany części i przedłużenia ich żywotności. Szacuje się, że cykl życia turbiny wiatrowej dobiega końca po około 20 latach. Od 2040 r. na złom trafiać będą rocznie łopaty o łącznej wadze około 20 tysięcy ton. To z jednej strony problem, a z drugiej szansa na biznes.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
INNOWACJE
 
Powietrzne środki transportu emitują więcej dwutlenku węgla na kilometr na osobę niż jakikolwiek inny pojazd. Nic dziwnego więc, że taką sensację wzbudził samolot słoneczny. Solar Impulse 2 napędzany jedynie energią słoneczną wystartował w poniedziałek (9.03) z Abu Dabi w podróż dookoła świat. To pierwszy taki lot w historii. Maszyną kierować będzie na zmianę dwóch szwajcarskich pilotów. Będą oni musieli przetrwać pięć miesięcy w jednoosobowym i dość wąskim kokpicie, w stanie nieustannej koncentracji, pozwalając sobie jedynie na 20-minutowe drzemki co 2-4 godziny. Szwajcarzy zdradzili, że zamierzają uprawiać jogę, aby przetrwać w tych niezwykle trudnych warunkach.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
Energetyczny przegląd prasy na blog.energiatlumaczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Magdalena napisał(a):

  Bardzo zaciekawił mnie artykuł na temat turbin wiatrowych. Gdybym miała bardziej techniczny mózg i techniczne wykształcenie już zaczęłabym się zastanawiać nad konstruowaniem części wymiennych do tych turbin 🙂
  Podziwiam takich ludzi jak Ci dwaj szwajcarscy piloci, którzy zostawiają wszystko i lecą w podróż dookoła świata. I to jeszcze samolotem słonecznym 🙂 Trzeba być naprawdę odważnym człowiekiem.

  • Diana Jankowiak napisał(a):

   Może Ci piloci to tzw. „adrenaline junkies” i są uzależnieni od silnych emocji! Ale też jestem ciekawa, jak im to pójdzie, będę śledzić ich losy.

   • Magdalena napisał(a):

    Tak, koniecznie trzeba za jakiś czas sprawdzić, co u nich słychać. Skoro to podróż dookoła świata to ciekawe, kiedy będą nad Polską 🙂

    • Lulugh napisał(a):

     Krc3b3lowa Poc582udniaIc59bka spc3b3c5banic582am sic499 z odpowiedzic485, ale moc5bce pyzdra sic499 innym dziewczynom, a Ty najwyc5bcej potwierdzisz, a moc5bce podzielisz sic499 swoimi odczuciami. Ksic485c5bckowo wyglc485da, to tak, c5bce gin wkc582ada spiralc499 do macicy przez pochwc499 i ujc59bcie kanac582u szyjki macicy, uc5bcywajc485c do tego specjalnej prowadnicy. Podczas zakc582adania wkc582adka w prowadnicy jest zc582oc5bcona, w macicy przybiera ponowni ksztac582t litery T. Jec59bli chodzi o odczucia, to niektc3b3re kobiety odczuwajc485 nieprzyjemne bc3b3le skurczowe podczas zakc582adania wkc582adki niestety wc582asnymi doc59bwiadczeniami w tym wzglc499dzie podzielic487 sic499 nie mogc499.

   • Eutiquio napisał(a):

    mamahaniMiac582am spiralc499 przez 8 miesic499cy. Przez ten czas wszsytko byc582o ok. Ale pewnego razu krwawienie byc582o zupec582nie inne. Okazac582o sic499, ze to byc582o poronienie Od tamtej pory juc5bc nigdy nawet nie pomyc59blac582am o spirali. Obecnie uc5bcywam plastrc3b3w i jestem bardzo zadowolona!

 • Peculiar article, totally what I was looking for.

 • minecraft games napisał(a):

  What’s up, this weekend is nice designed for me, because this point in time i am reading this wonderful
  educational piece of writing here at my house.