ŹRÓDŁO NOWEJ ENERGII

− Czy Wielkiej Brytanii uda się w krótkim czasie postawić 1000 nowych turbin wiatrowych? Do czego może posłużyć sztuczna skóra? O tym i wielu innych tematach poczytasz w dzisiejszym przeglądzie prasy międzynarodowej.

 
TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA
 
Projekt ustawy francuskiej minister ekologii o transformacji energetycznej jest już prawie gotowy. Trafił właśnie do Zgromadzenia Narodowego na drugie czytanie. W projekcie wprowadzono już wiele poprawek, ale najważniejsze założenia pozostają bez zmian. Ustawa ma zmniejszyć udziały energii jądrowej w miksie energetycznym Francji, co było główną kością niezgody pomiędzy lewicowymi ugrupowaniami, które mają większość w Zgromadzeniu, oraz członkami prawicowych partii, którzy przeważają w Senacie. Politykom udało się jednak dojść do porozumienia, dzięki czemu ustawa powinna wejść w życie już w lipcu.
 
link do artykułu
 
RYNKI ENERGII
 
Kampania na rzecz wstrzymania wydobycia paliw kopalnych, o której wspominałam już w artykule o Jeremym Clarksonie (http://blog.energiatlumaczy.pl/gwiazda-top-gear-wrzuca-wsteczny/) i Przeglądzie Prasy vol. 15, zyskuje coraz więcej zwolenników. Zapoczątkowali ją studenci amerykańskich uczelni, później dołączyli studenci w Wielkiej Brytanii, grupa medialna Guardian Media Group, a nawet brytyjska rodzina królewska. Inicjatywa z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularna. Na chwilę obecną 220 przedsiębiorstw zobowiązało się wziąć w niej udział, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec.
 
link do artykułu
 
Amerykański dziennik Nature Climate Change opublikował raport o konsekwencjach długotrwałej suszy w stanie Kalifornia. Mieszkańcy regionu od czerwca tego roku będą co miesiąc otrzymywać określoną ilość wody do wykorzystania na osobę. Według autorów raportu władze stanu mogą niedługo wprowadzić podobne ograniczenia jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej. Powodem jest przewidywany w latach 2040-2060 spadek wydajności elektrowni elektrycznych w zachodnich stanach, wywołany z kolei zmianami klimatycznymi. Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwoli uniknąć tak drastycznych środków. Jakie? Przekonaj się sama 😉
 
link do artykułu
 
OCHRONA ŚRODOWISKA
 
Powietrze we francuskim regionie Île-de-France, w którym leży stolica Francji, pozostawia wiele do życzenia, mimo odnotowanego w 2014 r. niższego poziomu jego zanieczyszczenia. Tegoroczny bilans państwowej instytucji nadzorującej stan powietrza w regionie, Airparif, wykazuje, że poprawa jest zbyt mała, a sytuacja wymaga podjęcia bardziej zdecydowanych kroków. Zanieczyszczenie najbardziej dokucza mieszkańcom Paryża i okolic. Bilans zwraca uwagę przede wszystkim na pięć substancji, których stężenie jest wyższe niż przewidują przepisy: dwutlenek azotu, pył PM10, pył PM2,5, ozon i benzen. Władze regionu muszą działać bardziej zdecydowanie, jeśli nie chcą tracić z powodu brudnego powietrza wpływów z turystyki.
 
link do artykułu
 
Członkowie brytyjskiego rządu i Partii Pracy doszli ostatnio do wniosku, że państwo nie jest w stanie wyprodukować w 2020 r. 41 tys. gigawatogodzin energii z odnawialnych źródeł. Bardziej realistyczna wydała im się liczba 33 tys. gigawatogodzin. Powołano specjalną instytucję, która będzie nadzorować prace w tym kierunku. Według sporządzonego przez nią raportu wynika, że aby osiągnąć cel, Wielka Brytania potrzebuje zainstalowania 1 tys. nowych turbin wiatrowych. Obecnie na terenie kraju jest ok. 2 tys. takich turbin, powstaje więc pytanie, czy uda się w tak krótkim czasie postawić tyle nowych.
 
link do artykułu
 
INNOWACJE
 
Drukarka 3D stwarza tak niesamowite możliwości, że powinna być uznana wynalazkiem stulecia. Firma l’Oreal we współpracy ze start-upem Organovo zamierza przy jej pomocy drukować… ludzką skórę. W ten sposób będzie można uniknąć testowania nowych produktów na zwierzętach, co z pewnością ucieszy wszystkich, którzy są przeciwni takim testom. Naukowcy znajdują coraz to nowe zastosowania trójwymiarowego druku. Spółka Organovo zasłynęła w zeszłym roku z produkcji tkanek ludzkiej wątroby przy pomocy tego wynalazku. Jeśli natomiast uda się wydrukować skórę, medycyna na pewno to wykorzysta, aby pomóc ofiarom pożarów.
 
link do artykułu
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Magdalena napisał(a):

    Słyszałam już jakiś czas temu o drukarkach 3D. Mają naprawdę niesamowite możliwości. W reportażu, który oglądałam właśnie na takiej drukarce wydrukowano protezę dłoni dla dziewczynki, która urodziła się bez jednej rączki. Dzięki temu mogła np. jeździć bez problemu na rowerze. Poza tym mogła wykonywać mnóstwo innych czynności, do których dwie ręce są niezbędne. Rewelacja!