ŹRÓDŁO NOWEJ ENERGII

− Jeśli wydaje Ci się, że dostawa przesyłki do domu przez dron to obraz ze świata sc-fi, to niedługo się zdziwisz. Amazon pracuje nad takim rozwiązaniem i uzyskuje pierwsze pozwolenia. O czym jeszcze piszę w przeglądzie prasy międzynarodowej w tym tygodniu? M.in. o Chinach, Japonii, energii atomowej i wynalazkach, które zmienią nasze podejście do paliw.

 
RYNKI ENERGII
 
W Paryżu zakończyły się właśnie Międzynarodowe Targi Wynalazczości Concours Lépine, nazywane Oskarami w swej dziedzinie. Wydarzenie, zapoczątkowane przez Louisa Lépina, żeby pobudzić francuską gospodarkę, odbywa się co roku od 1901 r. Dzięki konkursowi wypromowano takie innowacyjne wynalazki, jak turbinę cieplną, sztuczne serce, aparat do transfuzji krwi, laryngoskop, szkła kontaktowe i wiele, wiele innych. W tym roku w Targach brało udział 14 krajów (w tym Polska), a zwycięskim projektem okazał się mobilny granulator przetwarzający pozostałości z upraw rolnych w paliwo o połowę tańsze od szkodliwych dla środowiska paliw kopalnych.
 
Link do artykułu
 
Po raz pierwszy w historii Chiny stały się największym importerem ropy naftowej, wyprzedzając dotychczasowego lidera, Stany Zjednoczone. W kwietniu Chiny importowały 7,5 mln baryłek surowca, czyli o 200 tys. więcej niż USA. Jest to o tyle zaskakujące, że chińska gospodarka ostatnio znacząco spowolniła. Dopiero w ostatni weekend nastąpił zwrot, dzięki ponownemu obniżeniu stóp procentowych przez Ludowy Bank Chin. Przewiduje się, że Chiny zatrzymają ten tytuł na dłużej, z powodu wzmożonego popytu w tym kraju oraz mniejszego zapotrzebowania na surowiec w USA.
 
Link do artykułu
 
OCHRONA ŚRODOWISKA
 
Poziom emisji dwutlenku węgla na świecie wzrósł w kwietniu do 400 cząsteczek na milion wyemitowanych w ciągu miesiąca. Nowy „rekord” został niedawno ogłoszony przez Amerykańską Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną. Po raz pierwszy od dwóch milionów lat odnotowano tak wysoki poziom emisji tego związku chemicznego na całym świecie. Granica 400 cząsteczek CO2 na milion była już dwukrotnie przekroczona, ale zjawisko to dotyczyło tylko wybranych obszarów Ziemi. Od rewolucji przemysłowej poziom emisji dwutlenku węgla wzrósł już o 120 cząsteczek na milion.
 
Link do artykułu
 
Japoński koncern energetyczny, Kyushu Electric Power, otrzymał pozwolenie od władz na ponowne uruchomienie dwóch dotąd wyłączonych reaktorów jądrowych. Na tę chwilę wszystkie 48 reaktorów znajdujących się na archipelagu jest wyłączonych. Trybunał sprawiedliwości, który udzielił zgody na to posunięcie, uznał podane przez koncern argumenty za „racjonalne”. Zupełnie inaczej widzi to grupa obywateli, którzy protestują przeciwko pozyskiwaniu energii z atomu. Cierpi na tym jednak japońska gospodarka i dlatego tamtejszy rząd robi wszystko, żeby ponownie uruchomić przynajmniej część reaktorów.
 
Link do artykułu

 
INNOWACJE
 
Amerykański Urząd Patentowy przyznał spółce Amazon patent na dostarczanie klientom przesyłek za pomocą dronów. Przewiduje on, że urządzenia będą doręczały produkty zamawiającemu dzięki pobraniu lokalizacji z jego smartphone’a. Zamawiający będzie mógł wybrać miejsce dostawy, w tym „do rąk własnych”. Przyznanie patentu nie znaczy jednak, że projekt uda się zrealizować. Amazon usiłuje przekonać teraz Amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa do wydania zgody na komercyjne użytkowanie dronów. Na razie projekt dotyczy tylko Stanów Zjednoczonych, ale jeżeli się sprawdzi, możliwe, że któregoś dnia również w Polsce będzie można otrzymać przesyłkę do rąk własnych, niezależnie od miejsca pobytu. Brzmi to całkiem ciekawie, tylko co jeśli akurat tego dnia zapomnimy telefonu z domu? Albo ktoś nas okradnie? Mam nadzieję, że Amazon bierze takie przypadki pod uwagę.
 
Link do artykułu
 
Komisja Europejska przedstawiła strategię Jednolitego Rynku Cyfrowego dla Europy. Aby wprowadzić ten plan w życie, kraje członkowskie mają ustalić wspólne przepisy o ochronie danych, zreformować struktury telekomunikacyjne, uaktualnić przepisy o prawie autorskim oraz uprościć zasady ochrony konsumentów w kwestii zakupów przez Internet. Wdrożenie tego projektu oznaczałoby zniesienie opłat za roaming oraz dostęp do usług, muzyki, filmów i wydarzeń sportowych dla konsumentów na całym kontynencie. Dodatnio wpłynęłoby to również na ochronę danych osobowych i ochronę praw konsumentów, ponieważ wszystkie przedsiębiorstwa w UE podlegałyby tym samym zasadom. Polski rząd zaczął już pracować nad stanowiskiem w tej sprawie.
 
Link do artykułu


 
Energetyczny przegląd prasy na blog.energiatlumaczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Magdalena napisał(a):

  Już sobie wyobrażam, jak zamiast kurierów kursujących po mieście, latają nad naszymi głowami drony, które dostarczają przesyłki :-). Świetnie to będzie wyglądało, jeśli kiedyś dojdzie do skutku.

 • Pizza Hut menu is without a doubt impressive. We highly recommend you to secure a Pizza Hut menu as soon as possible!! Pizza Huts is providing the actual very best pizza of the world!!
  Ralph Lauren Polo Outlet

 • Ralph Lauren napisał(a):

  I genuinely prize your piece of function, Great post.
  Ralph Lauren