ŹRÓDŁO NOWEJ ENERGII

− W tym tygodniu w przeglądzie prasy piszę o tym, jak w przyszłości będziemy zaopatrywać mieszkania w energię, co dzieje się obecnie nad jeziorem Loch Ness, o zamkach do drzwi zamykanych smartfonem i wielu innych ważnych kwestiach. Nigdzie indziej nie znajdziesz tak energetycznej dawki informacji.

 
KONCERNY ENERGETYCZNE
 
W siedzibie francuskiego koncernu z branży energetyki jądrowej, Areva, odbyło się właśnie ważne spotkanie zarządu i przedstawicieli pracowników. Firma planuje znacząco obniżyć wydatki, przede wszystkim redukując ilość miejsc pracy. Areva to olbrzymie przedsiębiorstwo działające na całym świecie, także w Polsce, więc takie posunięcie znacząco wpłynie na rynek pracy wszędzie, gdzie znajdują się oddziały firmy. Niepokojące jest, że zarząd koncernu chce oprzeć działalność firmy głównie na wolontariacie. Możemy tylko mieć nadzieję, że inne przedsiębiorstwa nie pójdą za jego przykładem.
 
Link do artykułu
 
OCHRONA ŚRODOWISKA
 
W Szkocji, w pobliżu jeziora Loch Ness zaszły ostatnio duże zmiany. Nie chodzi jednak wcale o legendarnego potwora, a o turbiny wiatrowe, których wybudowano w tym regionie ponad 500. Okolicznym mieszkańcom zupełnie się to nie podoba, wobec czego wystosowali petycję wnoszącą o uznanie tych pięknych okolic za dobro narodowe. Uważają, że stawianie turbin szkodzi środowisku naturalnemu i psuje prześliczne krajobrazy. Dodatkowo, obawiają się, że ogromne konstrukcje odstraszą turystów, co miałoby znaczący wpływ na mieszkańców, którzy czerpią zyski przede wszystkim z turystyki.
 
Link do artykułu
 
RYNKI ENERGII
 
Operacja zbrojna Arabii Saudyjskiej w Jemenie wciąż trwa. Jednak serwis informacyjny CNBC donosi, że bombardowanie ma wkrótce ustać, aby na zniszczone tereny mogła dotrzeć pomoc humanitarna. Dla rynku ropy nie jest to niestety dobra wiadomość, bo oznacza spadek ceny surowca. Już w poniedziałek odnotowano znaczący spadek cen za baryłkę.
 
Link do artykułu
 
Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała raport dotyczący wykorzystania innowacji technologicznych w branży energetycznej. Autorzy dokumentu podkreślają niewykorzystany, choć znaczący potencjał tych innowacji w pozyskiwaniu energii elektrycznej. Ponadto uważają, że tylko dzięki nowoczesnej technologii możliwa jest walka z globalnym ociepleniem i utrzymanie pod koniec stulecia wzrostu temperatury na poziomie 2°C, co jest celem konferencji COP21. Raport zwraca uwagę na znaczenie odnawialnych źródeł energii i zaleca jak największe ograniczenie energetyki konwencjonalnej.
 
Link do artykułu
 
INNOWACJE
 
Amerykańska firma produkująca samochody elektryczne, Tesla, wypuściła ostatnio na rynek baterię napędzaną energią słoneczną, przy pomocy której można zaopatrzyć w energię całe mieszkanie. Właściciel firmy, Elon Musk, chce dzięki swoim produktom zrewolucjonizować rynek energii odnawialnej i cały system energetyczny. Musk jest przekonany, że ten cel jest jak najbardziej w zasięgu ręki i że każdy powinien przerzucić się na odnawialne źródła energii. Ta koncepcja na pewno jest słuszna, pytanie tylko, czy wszystkich na taki luksus stać. Bowiem bateria Powerwall, o której mowa, kosztuje 3000 euro, a jej instalacja i użytkowanie niosą za sobą dalsze koszty. Według przewidywań, zainwestowane pieniądze zwróciłyby się dopiero po 11 latach. Być może kiedyś wszystko będzie napędzane energią słoneczną, ale ten moment chyba jeszcze nie nadszedł.
 
Link do artykułu
 
Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfonów. Producenci nowych wynalazków świetnie zdają sobie z tego sprawę. Za przykład posłużyć może zamek do drzwi otwierany i zamykany przy pomocy smartfonu. Urządzenie wykorzystuje technologię Bluetooth, wystarczy więc przyłożyć telefon do zamka i już! Tak by się wydawało, a jednak autor artykułu po przetestowaniu urządzenia doszedł do wniosku, że jest ono zbyt problematyczne. Przydaje się bardzo, kiedy ma się zajęte ręce i nie sposób wyciągnąć klucz, ale nie jest na razie do końca dopracowane, więc lepiej poczekać z zakupem takiego zamka aż będzie łatwiejszy w użyciu.
 
Link do artykułu
 

 
Energetyczny przegląd prasy na blog.energiatlumaczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Magdalena napisał(a):

    Zamek do drzwi otwierany i zamykany przy pomocy smartfonu – to dla mnie zbyt duża nowoczesność. Jestem zdecydowanie za tradycyjnym kluczem. Nie wiem dlaczego, ale wydaje mi się bezpieczniejszy. Po przekręceniu klucza jestem na 100% pewna, że drzwi zamknięte i jakiś niedopracowany system nagle ich nagle nie otworzy, jak już oddalę się od mieszkania :-).

  • wow gold napisał(a):

    paquet soigné! wow gold impeccable! rien a redire vendeur davantage qui sérieux! merci