ŹRÓDŁO NOWEJ ENERGII

Energetyczny Przegląd Prasy #11

25-03-2015

Diana Jankowiak

Bez kategorii

6

− W ubiegłą niedzielę obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Pytanie, czy za kilkanaście lat będzie w ogóle co świętować. Odpowiedź na to pytanie, a także na co rząd brytyjski przeznacza pieniądze podatników, jaka koalicja zawiązała się ostatnio w Niemczech i dlaczego Stany Zjednoczone interesują się Wyspami Karaibskimi oraz wiele innych, znajdziesz w najnowszym przeglądzie prasy międzynarodowej.

ŚRODOWISKO
 
Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy przy rosnącej światowej populacji i malejących zasobach wody słodkiej, wystarczy dla wszystkich tego życiodajnego płynu? Teoretycznie powinno, ale jak zaznacza ONZ w dorocznym raporcie na temat stanu tak zwanego „niebieskiego złota”, należy radykalnie zmienić sposób dysponowania nim. Według ekspertów, jeśli ludzkość będzie zużywać zasoby wodne tak jak dotychczas, już w 2030 r. odczujemy pierwsze skutki deficytu wody! A bez niej nie sposób zwalczać ubóstwo, wspomagać rozwój gospodarczy czy chronić ekosystemy. Dlatego też ONZ wzywa nas wszystkich do odpowiedzialności za przyszłość nie tylko następnych pokoleń, ale nawet nas samych.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
Mer Paryża, Anne Hidalgo, wymyśliła bardzo niekonwencjonalny sposób na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w stolicy Francji. Od poniedziałku (23.03) po mieście jeżdżą tylko samochody z nieparzystą rejestracją. Reguła ta nie obejmuje natomiast samochodów, w których jest więcej niż troje pasażerów, pojazdów hybrydowych i elektrycznych oraz komunikacji publicznej i służb porządkowych. Takie rozwiązanie zastosowano jedynie dwa razy w historii Paryża: w 1997 r. oraz w zeszłym roku. Powodem jest drastycznie wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza, który od dawna jest problemem tej metropolii. Na pocieszenie dla kierowców aut z parzystym numerem rejestracji, komunikacja miejska w stolicy była w poniedziałek darmowa.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
RYNKI ENERGII
 
W Wielkiej Brytanii wyszło na jaw, że pieniądze podatników były wykorzystywane do finansowania kontrowersyjnego projektu energetycznego w Brazylii. Co więcej, Skarb Państwa pożyczył brazylijskiemu koncernowi Petrobras 52 mln dolarów na wybudowanie jednej z największych platform wiertniczych na świecie. Niedawno okazało się, że wielu wysoko postawionych pracowników przedsiębiorstwa było zamieszanych w korupcję oraz pranie pieniędzy. W Wielkiej Brytanii funkcjonują dwie instytucje, UKEF i UKTI, które nieustannie wspomagają finansowo zagraniczne inwestycje wydobycia ropy i gazu. Skandal na taką skalę może wpłynąć na ich przyszłe decyzje.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
Po tym jak ceny ropy naftowej poszybowały w górę, Stany Zjednoczone szukają rynku zbytu dla gazu ziemnego, którego wydobycie przewyższa popyt. Nadarza się właśnie świetna okazja, ponieważ państwa karaibskie, dotychczas zaopatrywane przez Wenezuelę, która obecnie zmaga się z zapaścią gospodarczą, szukają nowych źródeł energii. Wystarczyłoby wybudować niezbędną infrastrukturę, aby swobodnie eksportować im płynny gaz ziemny i jego pochodne. Inwestorzy, którzy liczą na korzyści ze współpracy z Wyspami Karaibskimi powinni jednak przede wszystkim przyjrzeć się rynkom energii odnawialnych.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
Tymczasem w Niemczech zawiązała się koalicja różnych uczestników rynku energii, którzy wspólnie promują koncepcję modelu rynku ekoprądu. W obecnej sytuacji, podobnie jak w Polsce, energia elektryczna wytworzona z odnawialnych źródeł trafia na giełdę energii jako produkt i miesza się w sieci z energią konwencjonalną. Oznacza to, że kupując droższy, przyjazny środowisku prąd, tak naprawdę kupujesz zwykły prąd, a dopłacasz za certyfikat. Koalicja zwolenników nowego modelu rynku uważa, że czas najwyższy wprowadzić przejrzystość w zasadach sprzedaży energii – w takim wypadku energię kupowałoby się bezpośrednio u wytwórcy, np. u sąsiada, który ma dachu panele fotowoltaiczne i nie wykorzystuje w całości wytwarzanej przez siebie energii.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA
 
W ostatnim tygodniu francuska Agencja Ochrony Środowiska i Zarządzania Energią zorganizowała pierwszą krajową konferencję na temat energii i przemysłu. Wprowadzenie transformacji energetycznej we Francji, a więc wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, oszczędzania energii i podnoszenia efektywności energetycznej, jest na chwilę obecną bardzo ograniczone. Potrzebne są zmiany, a zwłaszcza w sektorze przemysłowym. Obecnie przedsiębiorcy czekają na lepszy moment, żeby zacząć działać w tym kierunku. Ta konferencja miała na celu uświadomienie im, że transformacja energetyczna może przynieść wszystkim znaczące korzyści.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
W piątek mieliśmy możliwość obserwować nieczęste zjawisko – zaćmienie Słońca. Niemcy już od wielu tygodni zastanawiali się, jak wpłynie ono na stan sieci i czy przypadkiem nie dojdzie do przerw w dostawach energii. Wynika to z faktu, że Niemcy w ramach tzw. Energiewende (transformacji energetycznej) szybko pozbyli się wielu elektrowni konwencjonalnych, zastępując je milionami paneli słonecznych. Naturalnie w czasie zaćmienia panele nie działały i błyskawicznie przestały zasilać sieć w energię. Na szczęście sieć przetrwała, nie doszło do żadnych poważnych awarii. Wszystko dzięki temu, że zastosowano specjalne środki zapobiegawcze, co kosztowało kraj – bagatela – kilka milionów euro.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
INNOWACJE
 
W zeszłym tygodniu prasa pisała o okularach, teraz nadszedł czas na zegarki. Koncern Apple zamierza zrewolucjonizować przemysł zegarków na świecie. W zasadzie niedługo trzeba będzie stworzyć nową definicję tego urządzenia. A to dlatego, że model firmy Apple bardziej przypomina „nadgarstkowy komputer” niż zwykły czasomierz. Koncern specjalizujący się w produkcji sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz świadczenia różnego rodzaju usług stworzył zegarek bardzo zaawansowany technologicznie. Dzięki możliwości wgrania dowolnych aplikacji, każdy będzie mógł dostosować go do swoich potrzeb. Powstaje jednak pytanie, czy w dobie smartfonów potrzebne jest nam kolejne urządzenie?
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
MOTORYZACJA
 
Dlaczego konsumenci unikają hybryd typu plug-in? To, że nie decydują się na ich kupno zbyt często, jest pewne. Według danych statystycznych w ubiegłym roku w Niemczech sprzedano 4527 samochody tego typu, co stanowi zaledwie 0,15 proc. wszystkich sprzedanych samochodów. Z czego to wynika? Przyczyną są zbyt wysokie ceny. Z perspektywy kupujących, dodatkowe 5000 euro wydane przy zakupie hybrydy nie zwróci się w postaci niższych kosztów paliwa podczas użytkowania. Dodatkowo, producenci aut nadal pracują nad technologią i obiecują, że kolejne generacje hybryd będą dużo tańsze i o wiele wydajniejsze. To zniechęca klientów do kupienia hybrydy już teraz. Branża uważa hybrydy typu plug-in za przyszłość motoryzacji. Widać jednak, że ten pogląd nadal nie trafia do klientów.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
Energetyczny przegląd prasy na blog.energiatlumaczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Magdalena napisał(a):

  W Polsce powinno się bardziej uświadamiać społeczeństwo na temat tego, jak ważne jest oszczędzanie wody. Przydałaby się jakaś porywająca kampania, dzięki której wielu ludzi zastanowiłoby się chociażby nad tym, czy jest sens puszczać wodę przez cały czas trwania mycia zębów.
  Starsze osoby są dużo bardziej wyczulone na oszczędzanie wody niż młodsze pokolenie, które nie doświadczyło jeszcze tego, co znaczy brak wody. Moja babcia zawsze wszystkich upomina, nawet przy myciu rąk pogania, żeby mniej wody zużyć :-). A to dlatego, że pamięta czasy, kiedy wodę trzeba było nosić do domu ze studni. Poza tym nadal mieszka w miejscu, w którym jest ciągle problem z bieżącą, nawet zimną wodą. Zdarzają się kilka dni bez wody w kranie. Dlatego kiedy babcia jest w odwiedzinach u kogoś, kto ma w domu bezproblemowo bieżącą zimną i ciepłą wodę, to zawsze patrzy na to zjawisko jak na „złoto”, „niebieskie złoto” :-).

  • Dipak napisał(a):

   1000mika24Po urodzeniu dzeicka postanowic582am zac582oc5bcyc487 spiralc499. Niestety wraz z pierwszc485 miesic485czkc485 spiralka wyszc582a. Po miesic485cu w ramach gwarancji ginekolog zac582oc5bcyc582 mi drugc485 i juc5bc nieco wic499kszc485, ale niestety ta rc3b3wniec5bc wyszc582a przy pierwszej miesic485czce.

 • Ted napisał(a):

  You’ve captured this pecryftle. Thanks for taking the time!

 • Why visitors still use to read news papers when in this technological globe the whole thing is existing on net?

 • ditii.com napisał(a):

  What a pleasure to meet someone who thinks so clearly