ŹRÓDŁO NOWEJ ENERGII

− W ostatnim tygodniu wiele działo się w temacie energetyki i środowiska na całym świecie. W Egipcie odbyła się międzynarodowa Konferencja Rozwoju Gospodarczego, w Lozannie toczyły się dyskusje dotyczące energii jądrowej, a w Japonii miała miejsce konferencja ONZ poświęcona walce z klęskami żywiołowymi. Więcej informacji oraz innych ciekawostek poniżej.

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII
 
Niemiecki koncern RWE, który działa również w Polsce (sprzedawca energii RWE Polska, warszawskie OSD RWE Stoen Operator oraz inne spółki), przejmuje część Conergy, przedsiębiorstwa oferującego panele słoneczne i powiązane z nimi technologie. Nie wiadomo, jaki procent udziałów spółki kupiło RWE, ale nie przejęło nad nim pełnej kontroli. Tym samym, po wielu latach koncentracji na tradycyjnym wytwarzaniu energii ze źródeł kopalnych, RWE zaczyna poszerzać swój portfel o projekty powiązane z energetyką odnawialną.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) w 2014 r. poziom emisji dwutlenku węgla przestał wzrastać po raz pierwszy od 40 lat. Co ciekawe, nie wynika to wcale z mniejszego wzrostu gospodarczego na świecie. Do tej pory odnotowano tylko trzy przypadki, kiedy poziom emisji CO₂ zatrzymał się lub zmniejszył i zawsze wiązało się to z recesją gospodarczą. Natomiast w zeszłym roku miał miejsce trzyprocentowy wzrost gospodarczy. Za przyczynę tego bezprecedensowego wydarzenia MAE podaje rozwój odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza w Chinach. W ubiegłym roku odnotowano tam znaczący spadek spalania węgla kamiennego na rzecz produkcji energii wodnej, słonecznej i wiatrowej.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
RYNKI ENERGII
 
„Obniżka cen ropy naftowej będzie bardzo bolesna”. Taką opinię wygłosił dyrektor generalny BP 13.03 podczas międzynarodowej Konferencji Rozwoju Gospodarczego w Egipcie. Jego zdaniem ostatnie lata były dla przemysłu rafineryjnego okresem dobrobytu, który skończył się nagle w czerwcu ubiegłego roku. Natomiast obecne zawirowania cen ropy nie są niczym niezwykłym. Brytyjskie przedsiębiorstwo naftowe niedawno podpisało umowę na wydobycie gazu w Egipcie. Kilka dni później ogłoszono odkrycie złóż surowca w delcie Nilu. BP ma w planach wywiercenie w tym miejscu najgłębszych odwiertów w całym Egipcie.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
W niedzielę 15.03 w Lozannie odbyło się spotkanie przedstawicieli pięciu państw, w tym Stanów Zjednoczonych, z władzami Iranu. Przedmiotem rozmów były dalsze negocjacje dotyczące programu wykorzystania energii jądrowej. Do końca marca ma zostać sporządzony projekt umowy z Iranem, a ostateczna jej wersja ma zostać podpisana w czerwcu. Amerykański sekretarz stanu wyraził nadzieję, że niezależnie od wyniku wyborów parlamentarnych w Izraelu, które odbędą się w przyszłym tygodniu, będzie to dobry bodziec do wznowienia pokojowych rozmów z Palestyńczykami.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
ŚRODOWISKO
 
W sobotę 14.03 w Japonii rozpoczęła się czterodniowa konferencja ONZ poświęcona walce z klęskami żywiołowymi. Sekretarz generalny organizacji wygłosił opinię, że wypracowanie nowego planu prewencji jest „sprawą, która dotyczy każdego”. ONZ opublikowała niedawno raport, w którym szacuje straty spowodowane klęskami żywiołowymi na 200-250 mld dolarów rocznie. Jeśli natomiast policzy się lata życia utracone przez ich ofiary, otrzyma się liczbę 42 mln lat. Minister Spraw Zagranicznych Francji stwierdził w swoim wystąpieniu, że około 70% klęsk żywiołowych można przypisać zmianom klimatycznym. Przedstawiciele ponad 160 krajów opracowywali wspólnie nowe metody zapobiegania katastrofom, a także globalny system ostrzegania przed zbliżającą się klęską. Gospodarz konferencji wiele razy zmuszony był zmagać się z żywiołami, dlatego też japoński system ostrzegawczy jest jednym z najbardziej zaawansowanych na świecie.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
Negocjacje francuskich senatorów i posłów dotyczące projektu ustawy, o której była mowa w zeszłym tygodniu, zakończyły się fiaskiem. Przedmiotem rozmów było ograniczenie udziału energii jądrowej w miksie energetycznym Francji z 75 do 50%. Projekt ustawy przewidywał osiągnięcie tego poziomu do 2025 r., podczas gdy senatorowie nie chcieli wyznaczać konkretnej daty. Przedstawiciele obu izb parlamentu nie osiągnęli porozumienia również w kwestii górnej granicy produkcji energii jądrowej. Senat podniósł ją z 63,2 GW do 64,85 GW, co nie zyskało uznania w sejmie. Wejście w życie ustawy zostało tym samym odroczone o kilka tygodni.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
INNOWACJE
 
Okulary Google nie są niezbędne do życia zwykłemu człowiekowi, ale NASA mogłoby zrobić dobry użytek z najnowocześniejszych interaktywnych gogli. Organizacja opracowuje urządzenie z wbudowanym mikrochipem, które pokaże astronautom jak naprawić usterkę na statku lub przeprowadzić eksperyment w kosmosie. Wszystkie te informacje mają się wyświetlać na szkłach okularów. Pozwoli to wgrać na urządzenie wszelkie instrukcje obsługi tak, by astronauci nie musieli korzystać już z wersji papierowych. Skomputeryzowane okulary z pewnością bardzo się przydadzą, zwłaszcza że w planach są coraz dalsze podróże kosmiczne.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
Już w piątek w Niemczech i innych krajach Europy będziemy mieli okazję zaobserwować niemal pełne zaćmienie słońca. Nieczęsto pojawia się taka okazja, więc wielu Europejczyków pewnie zatrzyma się, by spojrzeć w górę. Ale oprócz niecodziennych widoków zaćmienie słońca oznacza również ogromne koszty operatorów sieci – nie można wykluczyć dużych wahań napięcia oraz przerw w dostawie prądu. Od godz. 9.30 do południa Słońce będzie w dużej mierze zakryte. To problem, jeśli weźmiemy pod uwagę dynamiczny rozwój energetyki słonecznej w Niemczech w ostatnich latach. Skąd koszty? Żeby ustabilizować sieć i zapobiec przerwom w dostawie energii niemieccy operatorzy zobowiązali elektrownie do uruchomienia mocy rezerwowych. Jak sieć zniesie wahania, dowiemy się już w piątek.
 
LINK DO ARTYKUŁU
 
Energetyczny przegląd prasy na blog.energiatlumaczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *