ŹRÓDŁO NOWEJ ENERGII

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej w ramach programu do rozdania będzie ok. 115 mld zł na lata 2014-2020. Ogromna liczba, jeśli weźmiemy pod uwagę, że wszystkie te pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje o względnie namacalnych efektach, których skutki odczujemy wszyscy. I to na plus. Dokąd trafi największy kawałek tortu?

Najwięcej środków zostanie wydanych w obszarze Transportu, co oznacza, że tym samym UE wspomoże samorządy w budowaniu dróg, zwłaszcza obwodnic i tras wylotowych (Warszawiacy mogą zacząć się cieszyć), unowocześnieniu torów (zwłaszcza w TEN-T – Trans-European Transport Networks, czyli transeuropejskiej sieci transportowej) i tym podobnych inwestycjach.
 
Ale można zastanowić się nad tym, że takie decyzje zapadają dość późno. Gołym okiem widać, że obawy, że przez dłuższy czas w funduszach europejskich będzie zastój, były całkiem uzasadnione. Świetnie, że wiemy, na co pójdą pieniądze (przynajmniej w zarysie), ale wobec tego rozpoczęcie inwestycji możemy się pewnie spodziewać najwcześniej w 2016 r., a ich efektów znacznie później.
 
Na tej decyzji skorzystają z jednej strony samorządy, a z drugiej duże firmy. To dobrze, bo tylko takie podmioty mają odpowiednie zasoby i działają we właściwej skali, by dobrze wykorzystać tę górę pieniędzy. Z drugiej strony, jest też w tym gospodarowaniu miejsce dla MŚP – jasne jest przecież, że największe firmy nie robią wszystkiego samodzielnie, tylko korzystają z pomocy podwykonawców, więc jeśli działacie w tych branżach, rozglądajcie się uważnie – niedługo pojawią się konkretne propozycje.
 
Jak konkretnie zyska energetyka?
 
Prawie 2 mld zł z Funduszy Europejskich trafią na cel „Zmniejszenie emisyjności gospodarki”. W dużej mierze dotyczy to OZE, a więc np. nowych farm wiatrowych, ale też wysokosprawnej kogeneracji (high-efficiency CHP) i tzw. smart grid, czyli inteligentnych sieci i systemów dystrybucji energii.
 
Sporo pieniędzy wydamy też na niskoemisyjny transport publiczny w miastach. Jak? Na przykład przez zakup hybrydowych autobusów miejskich i rozwój sieci tramwajowych czy trolejbusowych (choć to tylko w nielicznych miastach) – na ten cel zaplanowano 2,349 mld euro.
 
Kolejny miliard zostanie przeznaczony na poprawę bezpieczeństwa energetycznego. Pod tym szerokim hasłem kryje się przebudowa terminala LNG – tak by stopniowo uniezależniać się od monopolistów na rynku gazu ziemnego, magazyny gazu ziemnego oraz powiązane z tym paliwem oraz z energią elektryczną systemy: dystrybucji, magazynowania i przesyłu. Oznacza to sporo projektów lokalnych operatorów sieci dystrybucyjnej, np. warszawskiego RWE Stoen Operator, a w wymiarze ogólnopolskim Polskich Sieci Energetycznych, czyli operatora sieci przesyłowej oraz spółki GAZ-SYSTEM S.A. – operatora gazociągów przesyłowych.
 
Takie rozlokowanie środków to bardzo dobra decyzja dla energetyki. Nie da się ukryć, że to sektor kluczowy dla naszej ogólnie pojętej niezależności i dobrze nam zrobi zastrzyk gotówki na te najbliższe lata. Gorzej potem, bo to ostatnia perspektywa finansowa tak korzystna dla Polski, dlatego od sposobu, w jaki wydamy te pieniądze zależy, w jakiej formie obudzimy się za 5 lat.
 
Zobacz grafikę podsumowującą budżet PO Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • informacje 3. Nastpnie z listy menu wybieramy Konfiguracja domen. Prosimy o podanie cznego kosztu miesicznego brutto technik spamerskich mogcych spowodowa usunicie strony z Google. 4. Nastpnie z listy wybieramy domen dla ktrej chcemy przypisa nowy adres IP. kiedy strona znajduje si w pierwszej dziesitce. na serwerze do ktrego moe zosta udzielony dostp celem polepszenia efektw. zwrot podatku 6. Przechodzimy do Zmie adres IP Prosimy o podanie cznego kosztu miesicznego brutto technik spamerskich mogcych spowodowa usunicie strony z Google. 5. Zapamitujemy adres IP jaki kiedy strona znajduje si w pierwszej dziesitce. Strona jest promowana w systemie adwords, zalukaj
    Ralph Lauren Polo Outlet

  • Krishna napisał(a):

    Md3J TYP!zdecydowanie! mrok jest pełen tajemnic, marzeń, ninnypomeiazach chwil naszego życia. jest nieodzownym elementem istnienia świata, a ponadto jest tak niezwykły, elektryzujący, wciągający doskonale widzimy, co przedstawia każde ze zdjęć, jednak każdy z osobna patrząc na nie przywołuje swoje własne, wspomnienia, marzenia, tęsknoty każde zdjęcie tak wymowne, ale dla każdego z nas będzie miało zupełnie inną wymowę! kalendarz nie tylko piękny, ale i uniwersalny.A najbardziej przemawia do mnie wrzesień patrząc na to zdjęcie widzę niezwykłych ludzi, w ktf3rych głowach szaleją impulsy elektryczne twf3rczości, pomysłowości, miłości, czasami samotności a co widzicie wy?